Chcesz odejść z pracy, ale się boisz? Nie wiesz, czy powinieneś się zwolnić? Boisz się złożyć wypowiedzenie i zacząć od nowa? Zastanawiasz się dlaczego warto odejść z toksycznej pracy?Ten wpis jest dla Ciebie.


Czasami praca przytłacza nas już tak bardzo, że nie dajemy rady. Zastanawiamy się jak się zwolnić, kiedy się zwolnić i jak pokonać ten lęk przed odejściem z aktualnego miejsca pracy. Jeśli i Ciebie to dotyczy i cały czas zastanawiasz się, z jakiego powodu można się zwolnić i czy warto to zrobić – to jest ten moment w którym zdecydowanie potrzebujesz zmiany.

Dlaczego warto odejść z toksycznej pracy?

Zastanawiasz się kiedy odejść z pracy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wtedy kiedy czujesz, że aktualne miejsce pracy Cię nie satysfakcjonuje. A brak tej satysfakcji może być odczuwalny na różnych poziomach. Na przykład jesteś nieadekwatnie wynagradzany, biorąc pod uwagę Twoje umiejętności i zakres pracy, jaki wykonujesz. Atmosfera w pracy jest nieprzyjemna. Nie lubisz swoich współpracowników. Szef stosuje mobbing. Czujesz, że się nie rozwijasz. Twoja praca wymaga od Ciebie działań niezgodnych z Twoimi osobistymi wartościami. Pracodawca nie płaci za nadgodziny. Praca nie jest w żaden sposób powiązana z tym co lubisz robić.

To tylko przykłady. Jak widzisz każdy odczuwany powód do odejścia z pracy trzeba potraktować poważnie, jeżeli powoduje w Tobie niechęć do wstania z łóżka i wyjścia do pracy. Jeżeli czujesz, że coś nie gra – zmień to.

Odchodząc z toksycznej pracy dbasz o swój psychiczny dobrostan. Dajesz sobie wyraźny sygnał: dbam o siebie, jestem dla siebie ważny, zależy mi na swoim szczęściu. 

Chcę odejść z pracy, ale się boję

Jeżeli już wiesz, że odejście z pracy to jedyna droga do Twojego zadowolenia, warto zadać sobie pytanie: co powstrzymuje Cię przed odejściem? Czego się boisz?

Przed odejściem z pracy może Cię powstrzymywać wiele rzeczy: obawa, że nie znajdziesz innej pracy, strach przed nowym, lęk, że zamiast sobie polepszyć sytuację, tylko ją pogorszysz, czy brak zaufania do siebie, swoich odczuć i swoich decyzji. Każdą taką obawę postaraj się urealnić i znaleźć na nią rozwiązanie. Może już teraz możesz zacząć szukać nowej pracy? Albo po godzinach warto spróbować rozwijać swoją pasję, którą planujesz w najbliższym czasie spieniężyć? Dobrym pomysłem jest też rozmowa z doradcą zawodowym, albo coachem kariery. Jest wiele sposobów na przegonienie i urealnienie obaw, które się pojawiają.

Jeżeli boisz się złożyć wypowiedzenie, bo boisz się zmian i tego, że przyszłość jest nieznana, tym bardziej to zrób.

Być może słyszałeś już kiedyś powiedzenie, że w życiu stała jest tylko zmiana? Niezależnie jak bardzo będziesz próbował trzymać się kurczowo tego co stare i znane (nawet jeśli Ci nie służy), życiowe zmiany i tak Cię nie ominą. A gdy zdecydujesz się odejść z pracy, w której czujesz się źle, zaczniesz przyzwyczajać się do podejmowania zmian. Zaczynasz się łatwiej adaptować do nowych warunków, a strach zamieniasz na działanie.

Na początku będzie trudno, ale kilka takich odważnych decyzji w różnych aspektach Twojego życia (nie tylko w pracy) spowoduje, że podniesie się Twoja pewność siebie i zmiany nie będą już takie straszne jak na początku.

 

Jak zwolnić się z pracy będąc introwertykiem?

Jeżeli jesteś introwertykiem (a do tego wysoko wrażliwcem) może się okazać, że zwolnienie się z pracy jest dla Ciebie jeszcze trudniejsze, niż dla innych. Konfrontacja z szefem i podjęcie takiej decyzji może Cię wiele kosztować, ale mimo wszystko warto to zrobić, jeśli męczysz się na aktualnym stanowisku.

To co mogę podpowiedzieć introwertykom:

  1. Szanuj swoją odrębność i swój temperament. Złóż wypowiedzenie i odejdź w taki sposób, byś czuł się ze sobą i ze swoim sposobem odejścia komfortowo.
  2. Introwertycy cenią sobie spokój, dlatego postaraj się odejść w dobrej atmosferze. Nie idź na noże, powiedz dobre słowo na koniec (do szefa, jak i do współpracowników), jeżeli oczywiście to jest w zgodzie z Tobą i jest to możliwe.
  3. Nie pal za sobą mostów. Jeśli możesz, zachowaj kontakt do osób z poprzedniej pracy.
  4. Dogadaj się z szefem, zamiast rzucać wypowiedzeniem i postawić go przed faktem dokonanym.

Te wskazówki są przydatne, szczególnie wtedy, gdy wszyscy w pracy byli w stosunku do Ciebie fair. Jeżeli jednak masz złe relacje z pracodawcą i współpracownikami, mimo wszystko postaraj się zakończyć ten etap w jak najlepszej atmosferze. Niech inni wspominają, że odszedłeś z klasą.

Jeżeli interesuje Cię temat introwertyczności, polecam Ci moje e-booki: Introwertyk w sieci oraz Introwertyk w biznesie online. Dostępne w sklepie.

________

Interesują Cię inne tematy o introwertykach? Spójrz tutaj:

Żonglowanie zadaniami będąc introwertykiem

Czy introwertyk może być z ekstrawertykiem?

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

1 odpowiedź

  1. […] Zastanawiasz się dlaczego warto zmienić prace i jak przestać się bać ten zmiany? Przygotowałam dla Ciebie wpis: dlaczego warto odejść z toksycznej pracy? […]

Comments are closed.