Jesteś cały czas online? Masz poczucie, że sieć zaczyna Cię przytłaczać, pogarsza Ci się nastrój kiedy jesteś za dużo w internecie, ale nie chcesz, bądź nie możesz z niego całkowicie zrezygnować (bo na przykład za pomocą sieci pracujesz?).

Dziś podpowiem Ci, na bazie własnych doświadczeń i podobnych rozterek, co mi pomaga. Co mi pozwala zadbać o dobre samopoczucie w sieci. :)


Aby zobaczyć, że sieć w jakiś sposób negatywnie na nas wpływa, trzeba obserwować swoje reakcje i swój nastrój. Jak czuję się gdy przeglądam media społecznościowe? Czy kiedy odkładam telefon moje samopoczucie się zmieniło, w porównaniu z tym gdy dopiero po ten telefon sięgałam? Jeśli tak to na lepsze, czy na gorsze? Obserwuj siebie, a wtedy będziesz w stanie stwierdzić, czy bycie online ma wpływ na Twoje samopoczucie. I przy okazji przypominam o wpisie, w którym pisałam jak media społecznościowe wpływają na nasze myśli.

Jak zadbać o dobre samopoczucie w sieci?

Zwracaj uwagę na to, kogo obserwujesz/czytasz

Być może dawno temu zaobserwowałeś pewne profile, które dzisiaj totalnie do Ciebie nie przemawiają? Może zmienili się ich prowadzący, a może Ty sam się zmieniłeś na tyle, że te treści do Ciebie nie przemawiają? Nie trać czasu na ich oglądanie, jeśli masz poczucie, że nie wnoszą do Twojego życia niczego dobrego – przestań je obserwować, a poszukaj kont, które będą dawały Ci jakąś wartość. A może po prostu postaw na minimalizm i obserwuj tylko tych kilka/kilkanaście kont, które nie zajmą Ci dużo czasu, ale będziesz mógł bliżej poznać ich autorów i karmić się tym, co Cię wspiera?

 

Znajdź sobie pasję poza internetem

Odkąd pracuję w sieci uwielbiam czas wolny spędzać poza siecią. Sieć w tym aspekcie, po wielu latach przestała być dla mnie jakoś szczególnie atrakcyjna. By zachować tę równowagę w byciu online, a offline – szukam aktywności poza nią. Joga w szkole stacjonarnej, sport poza domem, czas z mężem poza domem, wyłączanie telefonu, czy robienie sobie przerw od sieci – to u mnie już norma.

Zacznij od jednej rzeczy, a potem sprawdzaj, co jeszcze mógłbyś robić poza internetem, co dałoby Ci radość i szczęście?

 

Buduj relacje poza siecią

Wiele moich relacji, które dzisiaj podtrzymuje to relacje zbudowane poza siecią. I bardzo zależy mi na tym, by takich relacji mieć jak najwięcej. Oczywiście doceniam osoby, które poznałam w internecie, relacje, które z sieci przeniosłam do życia offline, ale lubię sobie przypominać, że zanim powstał internet, również miałam przyjaciół. I mam ich do dziś. Mam też to szczęście, że moi przyjaciele i znajomi prowadzą różnorodne tryby życia – jedni działają w internecie, inni nawet prywatnie są tam rzadko. To mi daje spojrzenie na różne perspektywy prowadzenia swojego życia.

 


Jesteś introwertykiem i trudno Ci odnaleźć się w internecie, czy w biznesie online? Masz wrażenie, że nie nadążasz, albo to miejsce nie jest dla Ciebie? przygotowałam dla Ciebie e-booki „Introwertyk w sieci” oraz 'Introwertyk w biznesie online”, które mogą dać Ci wsparcie w tym temacie. <3


 

Nie karm się negatywnymi wiadomościami

Internet podobnie jak telewizja przepełniony jest treściami o zabarwieniu negatywnym. Ciągłe czytanie takich doniesień może nam pogarszać humor, wprowadzać w lęk, a nawet strach. Jeśli czujesz, że i Ciebie to dotyczy – zaprzestań czytania i oglądania takich treści. Niech ta negatywna narracja z zewnątrz nie będzie miała na Ciebie wpływu. Poszukaj pozytywnych przekazów, z zupełnie innym spojrzeniem na świat i życie i zobacz jak rozbudza się w Tobie radość, szczęście i nadzieja.

 

Korzystaj z internetu ŚWIADOMIE

To ostatnia, ale chyba najważniejsza rada. Jeśli masz zapamiętać tylko jedną, to ją weź sobie do serca. Jeśli korzystać z internetu świadomie, uważnie, zwracając uwagę na treści, które się pojawiają – masz duża szansę, że nie będą one wpływały na Twoje samopoczucie. Czytaj uważnie to po co sięgasz. Czytaj krytycznie. Nie bierz wszystkiego co widzisz i słuchasz za pewnik. Patrz na wiele rzeczy z dystansem. Nie scrolluj bezrefleksyjnie. Zwracaj uwagę na to, ile czasu poświęcasz na „siedzenie w internecie”. Zastanów się czego oczekujesz od internetu i skup się tylko na tym, co naprawdę daje Ci wartość.

 


Aktualnie wraz z psycholożką Eweliną pracujemy nad książką „Równowaga w sieci (i w życiu)”, w której bardziej szczegółowo będziemy rozwijały internetowe tematy. Pochylimy się także właśnie nad tym jak zadbać o dobre samopoczucie w sieci.

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu