Zacznij myśleć jak mnich, czyli jak odszukać w sobie spokój, siłę i poczucie spełnienia – książka, która pojawiła się w Polsce w idealnym momencie – ma moc, by zasiać w ludzkich sercach więcej spokoju i zaufania do siebie samego.


Jay Shetty, autor Zacznij myśleć jak mnich, może być Wam znany. To podcaster, który popularny jest w social mediach, dzięki swoim działaniom, które mają pomóc ludziom z całego świata zadbać o siebie, poczuć się lepiej z samym sobą i zwrócić uwagę na swoje zdrowie psychiczne.

Sama o Jay’u usłyszałam pierwszy raz kilka miesięcy temu, gdy zaczęłam medytować z nim online na jego Instagramie. Od razu go polubiłam, dlatego wiedziałam, że i książka prędzej czy później będzie musiała trafić w moje ręce. :)

Zacznij myśleć jak mnich – o czym to książka?

Jay Shetty spędził kilka lat w klasztorze, jako mnich, gdzie zdobywał wiedzę i mądrość, którą teraz dzieli się z ludźmi z różnych stron świata. Wiedza, jaką autor posiadł, będąc mnichem, zostaje przez niego przełożona na dzisiejsze realia, pokazując, jak odzyskać w trudnych czasach wewnętrzny spokój, jak zmienić swoje nastawienie do życia, a także jak czerpać z niego większą satysfakcję.

Na kartach tej książki autor pochyla się, między innymi, nad takimi pojęciami jak: strach, intencje, ego, nawyki, relacje, wizualizacje, czy tożsamość.

W Zacznij myśleć jak mnich pojawia się także wedyjski test osobowościowy, dzięki któremu możesz sprawdzić, którym z 4 typów osobowości jesteś (Przewodnik, Przywódca, Twórca czy Wykonawca) i jak wykorzystać to w poszukiwaniu swojej dharmy. Czym jest dharma, dowiecie się z książki. Trudno wyjaśnić to jednym zdaniem, ale jest to coś w rodzaju naszego życiowego powołania, na które składa się nasza wiedza, pasja, ale i przydatność społeczna. Przyznam, że ten rozdział zaintrygował mnie bardzo. W ogóle książka Zacznij myśleć jak mnich wyróżnia się na tle innych poradników na rynku wydawniczym. Z jednej strony masz poczucie, że rozmawiasz z przyjacielem, kolegą z sąsiedztwa, a zarazem zostaje Ci przekazana bardzo ciekawa i (przynajmniej dla mnie) w wielu momentach odkrywcza, nowa wiedza.


zacznij myśleć jak mnich


Zacznij myśleć jak mnich – recenzja

Jeżeli kiedykolwiek złapaliście się na myśli, że chcielibyście znać te wszystkie metody, które mnichom pozwalają doceniać każdy element życia i pozwalają im widzieć słońce nawet w najgorszej burzy – ta książka Wam się spodoba!

Nie jest to typowy poradnik psychologiczny, bo autor ma do przekazania coś więcej. Wiedzę zaczerpniętą ze starożytnych tekstów, w tym w tekstach źródłowych Wedy. Dla hinduskich mnichów jest to jedno z ważniejszych źródeł wiedzy. Jednak oprócz metariałów źródłowych, którymi mnisi się posługują, Jay opowiada o lekcjach, jakie dało mu codzienne życie i proste czynności w klasztorze, takie jak np. gotowanie wody.

Analizy autora są głębokie i okraszone zadaniami/ćwiczeniami, które w każdej chwili możecie wykonać. Większość tych zadań to dokładnie te same ćwiczenia, które wykonywał Jay będąc w klasztorze i które jego zdaniem, pozwolą nam osiągnąć spokój i odkryć swój potencjał.

Przyznam, że mi osobiście najbardziej przypadła do gustu właśnie ta część z odkrywaniem swojej drogi życiowej i swojego indywidualnego potencjału.

Książka daje do myślenia, a zarazem jest motywacyjna i inspirująca. Jak na to, że napisał ją były mnich, nie powinno być to jednak dla nikogo zaskoczeniem. :)

Wpis powstał przy współpracy z Insignis Media

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz