Wymiana przedmiotów, których nie używamy, do których już nie powrócimy to nie tylko dobry interes, to także świetna zabawa i proekologiczne działanie.

Poznaj 10 powodów, dla których warto wziąć udział w Wymianie Książkowej.


Już 15 kwietnia rozpoczynamy V edycję Wielkiej Wymiany Książkowej. Organizatorką tego przedsięwzięcia jest niezastąpiona Madzia z bloga Save the magic moments. Ja pomagam Madzi organizacyjnie i współprowadzę całą akcję razem z nią. To już kolejny raz, kiedy działamy przy Wymianie wspólnie.

Od samego początku jestem także aktywnym uczestnikiem, stąd wiem, jak wiele radości sprawia udział w tej Wymianie. :)

Zacznijmy jednak od krótkich zasad.

 

Wielka Wymiana Książkowa „Przeczytaj i Podaj Dalej”

Do wymiany może dołączyć każdy. Bloger, nie-bloger, instagramer, influencer, czytelnik bloga, osoba nieposiadająca social mediów. Każdy, kto ma chociaż jedną książkę, którą chciałby wymienić na coś innego. :)

Wymiana odbywać się będzie w 5 miejscach:

  1. Na blogu Madzi i na moim blogu we wpisie opublikowanym o 8:00 rano 15 kwietnia 2018 roku będzie otwarte linkowe party, gdzie wszyscy blogerzy będą mogli wstawić link do swojego wpisu blogowego, w którym przedstawiają, jakie książki mają na wymianę. We wpisie powinny znaleźć się zdjęcia książek oraz określenie ich stanu (idealny, bardzo dobry, dobry, średni). Nie ukrywamy wad książek, jeżeli takowe istnieją.

Jeżeli nie prowadzisz bloga – swoje propozycje książkowe możesz zamieścić w wybranym przez siebie miejscu. Jak Ci wygodniej. Na przykład:

  1. Na Facebooku, gdzie zostało utworzone Wydarzenie. 
  2. Na Instagramie (wystarczy wstawić fotkę z książkami, które masz na wymianę i oznaczyć je oficjalnym hasztagiem kwietniowej wymiany, czyli #przeczytajipodajdalej5).
  3. W komentarzach na blogu, u osoby, u której zainteresowała Cię jakaś książka.
  4. W komentarzu u mnie i u organizatorki, pod wpisem z 15 kwietnia 2018 roku.

Z doświadczenia wiemy, że dla każdego inna forma jest wygodniejsza, więc w trakcie trwania akcji należy śledzić zarówno wydarzenie na FB, jak i hasztag na instagramie. :)

Jeżeli wymiana dojdzie do skutku, w prywatnej wiadomości dogadujecie szczegóły dotyczące przekazania/wysyłki książek. <3


*plakat jak zawsze przygotowała niezastąpiona Kasia <3


10 powodów, dla których warto wziąć udział w Wymianie Książkowej?

1. Pozbywamy się zbędnych książek, do których już nie powrócimy. To poważna sprawa, żeby oczyścić swoją przestrzeń z rzeczy zbędnych, które już nie przydadzą nam się na żadnym etapie życia. Jeszcze trudniej nie dać się zmanipulować samemu sobie, bo a nuż „przyda się”. Zazwyczaj jednak nie. Nie przyda się. :D

2. Nabywamy nowe dla nas książki, dzięki czemu możemy zatopić się w nowe, ciekawe historie literackie. Z jednej strony niby coś „tracimy”, bo pozbywamy się jednej książki, ale w zamian dostajemy inną, nową i nie byle jaką! Taką, którą sami sobie wybierzemy z gąszczu książek, które pojawią się na wymianie. :D

3. Oszczędzamy. Zakup nowej, nieużywanej książki, wyniósłby nas drożej. W ogóle by nas kosztował. Tutaj wymiana odbywa się bezkosztowo. Książek w ramach wymiany nie sprzedajmy! Jedyny koszt, jaki możemy ponieść to wysyłka danej książki, chyba że umówimy się na odbiór gdzieś na mieście. ;)

4.Nie zagracamy jeszcze bardziej swojej przestrzeni. Pozbywamy się jednej książki, na której miejsce pojawia się jedna książka, więc stan rzeczy w domu pozostaje taki sam. Jest to szczególnie ważne dla osób, którym bliska jest idea minimalizmu i które starają się nie dobierać nowych rzeczy, a raczej pozbywać się ich.

5. Idea wymieniania książek wpisuje się w idee less waste i proekologię. Zamiast kupować nowe (szkoda drzew), dajemy drugie życie przedmiotom używanym. To dobry pomysł, dla osób, które zwracają uwagę na ekologię, a zarazem nie mogą przekonać się do czytania e-booków.

6. Zawieramy nowe znajomości. Możemy spotkać się z kimś na kawie i książkami wymienić się na żywo, co może zaowocować nową znajomością na lata. Poza tym sama wymiana powoduje, że poznajemy nowe blogi i być może znajdziemy coś, ciekawego dla siebie, coś co nas zainteresuje. W wymianie książkowej nie biorą udziału jedynie blogi książkowe. :)

7. Porządki. Przejrzenie biblioteczki to często dla wielu osób motywacja do tego, aby od razu zrobić porządek na półce. Ułożyć książki inaczej. Może tematycznie, kolorami, albo alfabetycznie? Czemu nie! :)

8. Czysta zabawa. Uwierzcie mi, biorę udział w tej akcji już 5 razy i jest to wyśmienita zabawa. Tak po prostu. Dobijanie interesu, przeglądanie cudzych biblioteczek, dokonywanie wyborów – można przepaść na długie godziny. :)

9. Miłe słowo albo upominek. Zdarza się, że niektóre osoby wysyłając książkę, dołączają także jakiś drobiazg, upominek. Po prostu drobną niespodziankę. To bardzo miłe i pokazuje życzliwość i ludzkość tych wymian, a nie tylko ubicie interesu. :) Oczywiście upominek to tylko dodatek, to nie jest żaden przymus i nie często się zdarza, ale już karteczka z napisem Miłej lektury, z pozdrowieniami to prawie norma. :) W księgarni takiej karteczki nie znajdziecie. ;)

10. Radość, gdy w drzwiach pojawia się listonosz. Po zakończeniu akcji listonosz może się dość często pojawiać w Twoich drzwiach. To zawsze miły moment dnia, poprawiający nastrój, kiedy przychodzi do nas wyczekiwana książka, a bywa i tak, że pojawiają się śmieszne sytuacje z listonoszami, których bardzo interesuje, co to tak ciągle do nas przychodzi. :D


Mam nadzieję, że poczuliście się zachęceni! To jak, widzimy się 15 kwietnia na blogowej wymianie?

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz