Na początku było we mnie dużo niepewności, buntu i strachu. Pierwszy raz zobaczyć, jak umiera dziecko, jak reagują rodzice. Pierwszy raz poczuć zaskoczenie, że po śmierci dziecka rodzic nie krzyczy i nie wyrywa sobie włosów z głowy, tylko stoi, jakby był zamrożony.

Tak wielka to jest trauma.

fragment z wywiadu z Tisą Żawrocką-Kwiatkowską

prezeską Fundacji Gajusz


Mam przyjemność dzisiaj przedstawić Wam książkę, którą pierwszy raz przeczytałam 29 października 2019 roku. To właśnie tego dnia na Instagramie odezwała się do mnie Karolina Guzik (znałyśmy się z blogowania) i zapytała czy mogłabym przeczytać wywiady, które przeprowadziła i które chciałaby wydać w formie książki.

Wiecie, że kocham czytać, więc moją odpowiedzią od razu było radosne TAK. I już przy pierwszych wywiadach czułam, że ta książka szybko znajdzie wydawcę, a świat o niej jeszcze usłyszy. :)

11 kobiet. O czym inni nie chcą rozmawiać – recenzja

11 kobiet. O czym inni nie chcą rozmawiać to debiut pisarski Karoliny Guzik, która z wykształcenia jest dziennikarką. Karolina zaprosiła do wywiadu 11 kobiet. Kobiet, które łączy jedna rzecz. Wszystkie z nich przeszły w życiu trudne, nieraz traumatyczne doświadczenia. Doświadczenia, o których rzadko się mówi, zamiata pod dywan i chowa, bo są niewygodne.

Bohaterkami tej książki są kobiety, które mimo trudnych wydarzeń chcą opowiadać o tym, co je spotkało. Nie boją się tematów tabu, szczerze mówią o cieniach tego, co przeszły, by uświadamiać, a zarazem pokazać kobietom, że jeżeli przechodzą trudne chwile, nie są z tym same, a ich wątpliwości/złość/zazdrość/lęk to uczucia naturalne, za które nie powinny się biczować samego siebie.

Kobiety, które autorka zaprosiła do wywiadów przeżyły: zmagania z chorobą onkologiczną, ciągłe pobyty w szpitalach, śmierć dziecka, chorobę męża, niepłodność, niezrozumienie otoczenia, czy niepełnosprawność dziecka. Książki wieńczy wywiad z prezeską fundacji Gajusz. Każda historia jest inna, każda wyjątkowa, ale zarazem wszystkie są niesamowicie do bólu szczere.

W wywiadach nie raz poruszany jest temat wiary: czy wiara w Boga pomogła przetrwać? Czy pojawiał się żal do Boga? Czy Kościół rozumie niepłodność i czy osoby, które zmagają się z niepłodnością mają swoje miejsce w Kościele? Bohaterki odpowiadają tak jak czują, szczerze, na bazie własnych doświadczeń. I choć temat wiary w całym trudnym procesie, z jakim zmaga czy zmagała się konkretna bohaterka, poruszany jest w prawie każdym wywiadzie – nie jest to tylko książka dla osób wierzących. To książka dla każdej kobiety, niezależnie od tego, w co i w kogo wierzy.

 

11 kobiet. O czym inni nie chcą rozmawiać – książka o kobietach i dla kobiet

Tematy poruszane w tej książce są niewygodne. Społeczeństwo lubi odwracać wzrok, udawać, że nie widzi, milczeć, bagatelizować problemy innych, odpychać trudne tematy. Nie wiemy jak się zachowywać gdy naszej przyjaciółce umiera bliska osoba, gdy siostra traci nienarodzone dziecko, albo gdy poznajemy w otoczeniu rodziców z niepełnosprawnym dzieckiem. Wolimy się oddalić. Nie zachowujemy klasy próbując uczyć młode pary, jak się robi dzieci, czy pytając na każdym spotkaniu: Kiedy dziecko?

To co zauważa autorka, jak i same bohaterki książki to ogromny problem z brakiem empatii w społeczeństwie. Łatwiej zamknąć oczy, odwrócić się, niż chociażby po prostu być blisko. Bohaterki skupiając się na tym, jak wyglądały w trudnych momentach ich relacje z otoczeniem, trochę podpowiadają co można zrobić, żeby nie zaszkodzić, a może nawet pomóc.

Trudno przy tej książce nie płakać. Są takie zdanie, które wtapiają się w serce i zostają w nim na zawsze. Mówi się, że czasem ból trudno opisać słowami. Niektóre z tych kobiet mają tę niebywałą umiejętność, że wystarczy jedno zdanie, by czytelnik od razu poczuł przeszywający ból w sercu.

Jeżeli szukacie życiowych rozmów z kobietami, które chcą głośno mówić o trudnych tematach, z kobietami, które w tej książce dzielą się swoją historią, ale zarazem są  przedstawicielkami wielu innych kobiet żyjących obok nas… sięgnijcie po te pozycję koniecznie! <3

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz