Bookcrossing, czyli nieodpłatne przekazywanie książek, to coś więcej niż zabawa. To także forma popularyzowania czytelnictwa, która wpisuje się w ideę Zero Waste, o której ostatnio pisałam tutaj. Bo daje kolejne życie nieużywanej już rzeczy.


Wymiana książek to piękna inicjatywa, która zachęca do kilku czynności:

 1. Przejrzenia swojej biblioteczki, co wiąże się ze zrobieniem porządku na półkach.
 2. Oczyszczenia swojej przestrzeni ze zbędnych książek (takich, do których już nie wrócimy).
 3. Zadbania o domowy budżet, bo zamiast kupować nowe książki, wystarczy wymienić się z kimś i koszta ograniczyć do minimum (wymiana stacjonarna, albo jedynie koszt przesyłki).
 4. Pochylenie się ku idei Zero Waste, czyli nie wyrzucaj (tak, cały czas widuję książki na śmietnikach), a jeśli nie używasz, daj przedmiotowi drugie życie (czyli w tym przypadku przekaż książkę komuś innemu).
 5. Pochylenie się ku idei minimalizmu, czyli zamiast zbierać nowe książki, wymieniaj je, a dzięki temu stan rzeczy w Twoim domu nie ulegnie zwiększeniu.
 6. Poznania innych osób – wymiana wymusza na nas wyjście do ludzi, nawiązywanie nowych relacji, a kto wie, może odnalezienie swojej bratniej (czytelniczej!) duszy.

 

Bookcrossing, czyli drugie życie książki.

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie każdy z tych punktów, jest tak samo ważny. Dlatego odkąd Madzia z bloga Save the magic moments pobudziła do życia Wielką Wymianę Książkową „Przeczytaj i podaj dalej” zorganizowaną z myślą o blogerach i ich czytelnikach – zwariowałam na jej punkcie!

Od pierwszej edycji brałam w niej udział. W drugiej byłam współprowadzącą, trzecia to było istne szaleństwo książkowe, a teraz zbliża się czwarta edycja, w której znów Madzia poprosiła mnie o współprowadzenie. To dla mnie ogromne wyróżnienie i radość móc drugi raz towarzyszyć przy organizacji tego przedsięwzięcia. Tym bardziej że z wymiany na wymianę dołącza coraz więcej osób!

Kto brał już udział w Wymianie, ten wie, że to uzależnia! Kto cały czas się zastanawia, moja jedyna odpowiedź brzmi: nie ma nad czym! Spójrz te kilka linijek wyżej na 6 wypunktowań i powiedz, czy nie warto?

Książka powinna wędrować, krążyć z rąk do rąk, być czytana. Taki jest jej cel. Dlaczego więc w tak wielu domach książki jedynie kurzą się na półkach? Nie przybijam temu piątki. Niech historie zamknięte w słowach, zdaniach, rozdziałach i okładkach uwolnią się za Waszym przyzwoleniem i działaniem. :)Bookcrossing – Wielka Wymiana Książkowa.

Wymiana Książkowa „PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ” zaczyna się 1 października i trwa aż do 10 października 2017 roku. To 10 dni, kiedy możesz z uczestnikami dokonać transakcji: książka za książkę! :)
Zaczynamy w niedzielę, bo z doświadczenia wiemy, że zdecydowana większość z Was, ma wtedy czas, aby aktywnie poszukiwać swoich perełek z propozycji innych uczestników. Pierwszy dzień to zazwyczaj istne szaleństwo! :)

Wymiana odbywać się będzie w 5 miejscach:

 1. Na blogu Madzi i na moim blogu będzie otwarte linkowe party, gdzie wszyscy blogerzy będą mogli wstawić link do swojego wpisu, w którym przedstawiają, jakie książki mają na wymianę.

 

Jeżeli nie prowadzisz bloga – swoje propozycje książkowe możesz zamieścić w wybranym przez siebie miejscu:

 1. Na Facebooku, gdzie zostało utworzone Wydarzenie. 
 2. Na Instagramie (wystarczy wstawić fotkę z książkami, które masz na wymianę i oznaczyć je oficjalnym hasztagiem październikowej wymiany, czyli #przeczytajipodajdalej4).
 3. W komentarzach na blogu, u osoby, u której zainteresowała Cię jakaś książka.
 4. W komentarzu u mnie i u organizatorki, pod wpisem z 1 października 2017 roku.

 

Wielka Wymiana Książkowa – IV edycja.

Do IV edycji plakat Akcji przygotowała niezastąpiona Kasia z Yummy Mummy Ideas. Plakat służy do promowania Akcji – także, jeżeli macie ochotę, możecie z niego korzystać bez ograniczeń.

W tej edycji, mamy dla Was także niespodziankę!

Udało nam się pozyskać pierwszego Partnera Akcji, którym zostało Wydawnictwo Prószyński i Sk-a. Wydawnictwo chce przekazać kilka książek na konkursy, które odbędą się w ramach Wymiany! Do konkursu jednak mogą przystąpić jedynie osoby, które wezmą udział w nadchodzącej wymianie. Taki haczyk, aby jeszcze bardziej zachęcić Was do wymieniania się!

Prawda, że super?

Aktualnie mamy już ponad 90 zgłoszeń blogerów, którzy wezmą udział w październikowej wymianie i kilkadziesiąt osób prywatnych. Jeżeli Ty także chcesz wziąć udział, napisz do mnie – w komentarzu, albo na socjopatka@socjopatka.pl <3

To, co? Do zobaczenia 1 października na blogu? ;>

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz