Czy powiedziałbyś, że introwertycy są nudni? A jeśli tak, to dlaczego? Biorę dziś ten temat na tapet, sprawdzając, czy introwertyk może wieść życie ciekawe, fascynujące i pełne przygód.


Jak odbierasz ten tytuł, w dużej mierze zależy od tego, jakie masz zdanie o introwertykach i jak wiele szkodliwych mitów na temat introwertyków w swoim życiu przyjąłeś. A krąży ich wśród społeczeństwa, ale także w sieci – sporo. Z najpopularniejszymi (i też mocno krzywdzącymi) rozprawiam się w moim e-booku „Introwertyk w sieci”.


Jeśli szukasz publikacji bliskiej introwertykom i o introwertykach, z uwzględnieniem tego, jak radzą sobie oni w sieci i na co powinni uważać – ten e-book jest dla Ciebie!


W tym tekście jednak pochylam się nad tym, czy introwertycy są nudni.

Czy introwertycy są nudni?

I od razu daję Ci odpowiedź. I tak, i nie. Bo to, czy człowiek jest nudny, nie ma żadnego związku z tym, czy jest introwertykiem, ambiwertykiem czy ekstrawertykiem.

Ludzie mogą być uważani za nudnych z wielu powodów. I tutaj introwertycy faktycznie, nie zawsze mają łatwo, bowiem ich większa potrzeba bycia w swoim wnętrzu, sprawia, że dla otoczenia mogą czasem wydawać się nudni.

Wiele oczywiście zależy też od momentu, w jakim introwertyk się znajduje (czy jest aktualnie mocno przebodźcowany i zmęczony relacjami, czy wręcz przeciwnie; czy znajduje się w grupie osób, których zna i lubi, czy jest w nowym środowisku). Te czynniki wpływają na zachowanie introwertyka, bowiem (może teraz Cię zaskoczę), ale niektórzy introwertycy w grupie znanych sobie ludzi, których uwielbiają, potrafią rozkwitać do tego stopnia, że zachowują się jak typowi ekstrawertycy.

Bo wbrew pozorom (kolejny mit!) introwertycy lubią ludzi! Po prostu po towarzyskich spotkaniach potrzebują więcej czasu na regenerację sił w samotności. Ludzie poniekąd zabierają im energię, którą osoby intro na nowo w sobie pobudzają w ciszy i podczas swoich ulubionych zajęć. Trudniej też im buduje się nowe relacje, zawiera znajomości i rzadko kiedy są otwartą księgą dla nowo poznanych osób.

Introwertyk może wieść ciekawe życie!

Czy introwertycy mogą mieć poczucie humoru? Oczywiście!

Czy introwertycy mają swoje pasje, które dają im radość życia? No pewnie!

Czy introwertykom się chce? Niektórym tak, a niektórym nie, bo to nie ma związku z introwertyzmem, czy komuś się chce, czy nie chce!

I choć introwertycy mogą kojarzyć się z byciem domatorami, którzy siedzą przy książkach, komputerze czy serialach i nie robią nic spektakularnego – to wielki błąd. Introwertycy mogą robić wiele fascynujących rzeczy, tak samo jak ekstrawertycy. Mogą jeździć na koniach, uprawiać sport, chodzić na imprezy, skakać ze spadochronem, dużo podróżować i spełniać się na wielu płaszczyznach. Mogą rozwijać swoją kreatywność w artystycznych zawodach, prowadzić biznesy i cieszyć się swoim życiem.

A to, czy dla kogoś nudna jest np. jazda konna – to inna kwestia. To co dla jednego jest nudne, dla drugiego może być bardzo wartościowe i ekscytujące.

Dodatkowo introwertycy bardzo często mają niebywale bogaty świat wewnętrzny (ponieważ poświęcają mu wiele swojego czasu). Jeśli więc spróbowałbyś wejść w głębszą rozmowę z introwertykiem, mogłoby się okazać, że jest naprawdę ciekawą osobą, która może mieć wiele do zaoferowania światu. I choć może jest czasem spokojniejsza, mniej wylewna w swoich emocjach – to nie zawsze oznacza to, że jest nudna. :)

_______________

Dlatego nie oceniaj – poznaj. <3

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu