„Człowiek z no­wymi po­mysłami jest wa­riatem, dopóki nie od­niesie sukcesu.”

MARK TWAIN


Każdy z nas chciałby w swoim życiu odnieść jakiś sukces: życiowy, zawodowy, rodzinny. Co jednak rozumiemy przez to pojęcie? Kiedy możemy użyć słów: „sukces został osiągnięty”?

 

Czym jest sukces?

Sukces oznacza mieć to, co się chce. Sami decydujemy, czym dla nas będzie sukces. Nie możemy dać się wcisnąć w ramy, które narzuca nam społeczeństwo. Nie możemy dać się wciągnąć w wyścig szczurów. Bo pojęcie „sukcesu” dla każdego z nas może oznaczać coś innego i mamy do tego prawo. Nie ma, że mój sukces jest większy od Twojego, bo to tylko subiektywna opinia. Dla jednego z nas sukcesem będzie posada kierownika w korporacji, a dla drugiego wzięcie udziału w kampanii coca – coli, a dla jeszcze trzeciego adopcja dziecka.

Tyle ile ludzi, tyle rodzajów sukcesu.

Kiedy wiemy że to, co właśnie osiągnęliśmy to już sukces?

Sukces wzmacnia nas. Sukces dodaje nam siły. Jeżeli myślimy: „Super, zrobiłem to. Idę dalej!”  To znaczy, że gdzieś po drodze osiągnęliśmy sukces.

Jeżeli myślimy: „Ok, najprawdopodobniej się udało. Teraz chyba powinienem iść dalej” i czujemy się zmęczeni oraz zniechęceni to to jeszcze sukcesem nie jest.

 

Zdrowy sukces

Ślepa pogoń za sukcesem może być dla nas zabójcza. Jeżeli cały czas prześcigamy się, walczymy o swój sukces, czujemy się jak uwięzieni przez nasze czyny, to mamy problem. Sukces może być uzależniający i przez to może nam wyrządzić bardzo wiele szkody. Jeżeli zatracimy się w pogoni za dobrem, które przyćmiewa nam wszystkie inne wartości, możemy zapłacić za to dużą cenę. Stracić rodzinę, naderwać więzi, stracić zaufanie współpracowników i podupaść na zdrowiu.

W drodze po sukces musimy zachować zdrowy rozsądek i postawić sobie pewne granice. Nie idziemy po trupach do celu. Nie zapominamy o rzeczach ważnych i ważniejszych. Nie stawiamy sukcesu na piedestale. To wszystko jest ważne, ale kiedy zabraknie nam sił, zdrowia i wsparcia to, co nam pozostanie? Ani sukcesu, ani rodziny, ani chęci do dalszej pracy.

Dziś będzie bez zadania. Oczywiście, jeżeli masz ochotę, możesz się zastanowić, czym dla Ciebie jest sukces i czy dążysz do niego zdrowo? Czy przypadkiem nie jest już toksyczny. Ale zamiast typowego zadania, będzie coś innego! Kilka motywujących cytatów odnośnie do sukcesu!

 

Sukces w słowach

„Co ważniej­sze dla suk­ce­su: ta­lent czy pra­cowi­tość? A co ważniej­sze w ro­werze: przed­nie czy tyl­ne koło?”

George Bernard Shaw

„Ludzie wierzą, że aby od­nieść suk­ces trze­ba wsta­wać wcześnie. Otóż nie – trze­ba wsta­wać w dob­rym humorze.”

Marcel Achard

„Suk­ces po­lega na tym, by iść od po­rażki do po­rażki nie tracąc entuzjazmu.”

Wintson Churchill

„Jeśli głębo­ko wie­rzysz, że zwy­ciężysz, to zwy­ciężysz. Wiara jest niezbędna, by od­nieść sukces.”

William  Hazlitt

„Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym.”

Shaw George B.

„Sukces nigdy nie jest efektem „słomianego zapału” – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień.”

James Madison

 

Podobne posty, które pojawiły się na blogu:

Kariera, a osobowość

Kariera, a kompetencje

Jak znaleźć swoje mocne strony?

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz