Zauważyłam, że rozwojowe książki nie cieszą się wcale tak ogromną popularnością. Znam osoby, które omijają je szerokim łukiem.

Po co więc po nie sięgać? Dlaczego warto czytać poradniki?


Sama początkowo nie mogłam przekonać się do poradników rozwojowych i branżowych. Z jednej strony jest to przecież sposób na poszerzanie swojej wiedzy i na rozwój siebie, a z drugiej strony zgrzytał mi obraz takowych poradników, jaki wyłaniał się w opinii publicznej.

Nie jeden poradnik, który w życiu przeczytałam, mnie zawiódł. Ale i nie jeden zachwycił. Dlaczego więc, nie mając pewności, na co się trafi, warto czytać tego rodzaju pozycje? O tym poniżej.

Dlaczego warto czytać poradniki?

1.Uczą krytycznego myślenia – żadne inne książki obyczajowe, kryminalne, nawet dokumentalne, nie uczą tak mocno krytycznego myślenia, jak poradniki. To w nich najczęściej możemy spotkać powtarzanie starych prawd, mitów,  czy niesprawdzone porady. Właśnie dlatego, zawsze ich czytaniu powinno towarzyszyć krytyczne myślenie i sceptycyzm. Nie każda prawda przedstawiona w poradniku, będzie prawdą absolutną. Naucz się czytać ze zrozumieniem, analizuj, dopytuj, sprawdzaj w innych źródłach – dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę w danym temacie, sprawdzisz ją i będziesz ćwiczyć krytyczne myślenie. :) Pamiętaj też, że to co zadziałało u kogoś, niekoniecznie musi zadziałać u Ciebie. Inspiruj się, ale wszystko przepuszczaj przez swój filtr.

2. Poszerzają wiedzę – wiele poradników jest naprawdę cennym źródłem wiedzy. Szczególnie jeżeli ktoś opisuje swoje zmagania, swoją historię, przeprowadził reprezentacyjne badania, a jego ćwiczenia sprawdziły się na reprezentacyjnej grupie osób. Poradniki mogą dotyczyć prawie każdej dziedziny. Dzięki nim możesz nauczyć się szyć, kaligrafować, prowadzić z sukcesem biznes, czy szybciej czytać. Znajdziesz w nich wiedzę na bardzo różnorodne tematy.

3. Zachęcają do wykonywania ćwiczeń – większość poradników zawiera w sobie ćwiczenia, które pokazują praktykę danego zagadnienia. Można to nieśmiało porównać do warsztatów czy ćwiczeń np. z coachem. Niestety, mało kto ma chęci i czas wykonywać zadania, a tylko sumienne ich wykonywanie może przynieść realny zysk dla ucznia. Często traktowane są one po macoszemu, są, bo są, jednakże sama teoria w większości przypadków to za mało. Dlatego zachęcam do wykonywania wszystkich ćwiczeń, jakie znajdziecie w książkach rozwojowych!

4. Inspirują – poradniki nie muszą za każdym razem być źródłem ogromnej wiedzy opartej na badaniach. Ja uwielbiam książki, które po prostu inspirują. W których autorzy dzielą się swoim doświadczeniem zdobytym w jakimś temacie. Opowiadają swoją historię, mówiąc co u nich się sprawdziło, co odkryli. Takie książki mogą sprawiać, że zechcemy sami sprawdzić pewne metody na sobie, z ciekawością i otwartością na to, co może się wydarzyć.

5. Skłaniają do przemyśleń – zdecydowanie książki rozwojowe mogą skłaniać do przemyśleń i rozważań na różnorodne tematy: duchowe, filozoficzne, psychologiczne. Wszystko zależy od tego, po jaką książkę sięgniemy.


Wraz z Anią z @infinifable stworzyłyśmy na Instagramie akcję #poranaporadnik. Pod tym hasztagiem dzielimy się przeczytanymi książkami rozwojowymi, po krótce je omawiając. Zachęcam Was do zaglądania pod ten hasztag, bowiem można się zainspirować i znaleźć coś ciekawego dla siebie. :)


Jakie macie zdanie o książkach rozwojowych i poradnikach?

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

1 odpowiedź

  1. Czy warto czytać poradniki? - Blaber 21 kwietnia, 2022 at 6:10 am

    […] Dlaczego warto czytać poradniki? […]

Comments are closed.