Samopoznanie – inaczej zrozumienie siebie. Bycie świadomym własnej egzystencji, swoich wartości, potrzeb, mocnych i słabych stron. Poznanie swoich odczuć, reakcji, poglądów. Czy rodzimy się z tą wiedzą? Nie. Odkrywamy ją dopiero przez całe swoje życie.
Tytułowe pytanie brzmi: do czego prowadzi samopoznanie? I na koniec dam Ci odpowiedź, ale warto byłoby zacząć od początku. Od pierwszego kroku. By potem móc iść dalej tę drogą, która nie ma swojej mety.
Co to jest samopoznanie?
Warto na wstępie zaznaczyć, że poniekąd samopoznanie dzieje się (w jakimś wymiarze) po prostu w procesie życia. To nie jest tak, że jeżeli nigdy świadomie nie interesowałeś się tym tematem, to nic o sobie nie wiesz.
Każde doświadczenie, każde przeżycie, każda chwila w życiu – daje Ci jakaś wiedzę o Tobie samym. Co według Ciebie jest OK, jakie zachowania są niesprawiedliwe, co Ci sprawia radość, a co trudność. I w tym momencie, w którym teraz jesteś masz naprawdę spory pakiet wiedzy o sobie samym.
Tylko jeżeli do tej pory Twoje samo poznawanie działo się przypadkowo, nieświadomie – możesz mieć problem z rozróżnieniem tego, co jest faktycznie Twoją prawdą, a co narzutem społeczeństwa. Gdzie zaczynają się Twoje wartości, a gdzie na Twoje zachowanie ma wpływ otoczenia: ich reakcje, oczekiwania względem Ciebie jako jednostki i względem Ciebie jako części społeczeństwa. To jakimi ludźmi się otaczasz, co konsumujesz na co dzień ma na to ogromny wpływ. Dodatkowo całe życie się zmieniamy, więc to nie jest tak, że jeżeli 3 lata temu Twoją główną wartością była rodzina, to dzisiaj też tak jest. Być może 5 lat temu Twoim marzeniem była praca w korporacji, a dzisiaj już marzysz o czymś innym? Bez przyglądania się sobie, nie będziesz w stanie tego weryfikować na bieżąco.
Kiedy jednak podchodzisz do poznawania siebie świadomie – od razu wszystko przepuszczasz przez filtr: moje, czy nie moje? Pochylasz się nad sobą, dajesz sobie czas i uwagę.
Do czego prowadzi samopoznanie?
Dlaczego ten cały proces samopoznania jest tak istotny? Bowiem odkrywając kolejne warstwy wiedzy o sobie samym – a uwierz jest tego dużo, bo dotyczą one wszystkich aspektów Twojego życia – stajesz się bardziej świadomy.
Świadomy siebie, świadomy tego, czego od życia chcesz. A to niesie za sobą kolejne pozytywne skutki: wybierasz pracę, która Cię satysfakcjonuje, spędzasz czas wolny, tak jak Ty chcesz, a nie tak jak wybierają Twoi znajomi. Kiedy wiesz czego chcesz, łatwiej Ci słuchać głosu swojej intuicji, swojego wewnętrznego przewodnika, który naturalnie wie co dla Ciebie dobre. Przestajesz więc pytać innych o radę, bo odpowiedzi słyszysz w sobie. Inaczej doświadczasz świata. Z większą radością, satysfakcją, pewnością, że idziesz dobrą drogą. Masz więcej odwagi, determinacji, bo wiesz, że to po co idziesz jest tak bardzo Twoje, że tego potrzebujesz, że z entuzjazmem chcesz po to sięgnąć. Stajesz się reżyserem swojego życia, a nie jedynie statystą.
To bardzo cenna wiedza, która prowadzi do większego poczucia szczęścia, zrozumienia dla siebie samego (ale i dla innych ludzi), a także do spokoju.
Ten temat staram się od lat przemycać między innymi na swoim instagramie, zapraszam Cię, jeśli jeszcze Cię tam ze mną nie ma.