Tyle razy w swoim życiu słyszałam, że internet to idealne miejsce dla osób introwertycznych, dla osób mniej pewnych siebie, nieśmiałych. Bowiem tym osobom poprzez sieć łatwiej przychodzi budowanie kontaktów i dzielenie się swoimi przemyśleniami.

I choć poniekąd jest w tym prawda, ja osoboście przekonałam się, że jeżeli chodzi o sam introwertyzm – sieć wiele też utrudnia.


Internet to wspaniałe narzędzie, jeżeli potrafimy świadomie i uważnie z niego korzystać. Nie tylko pozwala poznawać nowe osoby, budować relacje, ale i może stać się środowiskiem pracy, czy ułatwia poszerzanie swojej wiedzy i budowanie doświadczenia w różnych dziedzinach.

Jednak w momencie kiedy internet stał się dostępny 24 godziny na dobę, dosłownie na wyciągnięcie ręki dla prawie każdego, pojawiło się wraz z nim sporo zagrożeń: możliwość uzależnienia od sieci, FOMO (strach przed tym, że ominie nas coś ważnego), hejt, nadmierne porównywanie się do osób, które znamy tylko z sieci, fake newsy, czy cyberprzemoc na różnych poziomach.

Internet a introwertyzm

Internet więc jest narzędziem, które niesie za sobą wiele szans i możliwości, a także zagrożeń, których warto być świadomym. Dlatego tak istotne jest uważne i świadome korzystanie z internetu.

Przez większą część życia bardzo chciałam pracować w sieci i uważałam, że dla mojej introwertycznej duszy jest to wspaniałe rozwiązanie! Marzyłam o własnym biznesie, ale właśnie takim online. Dziś mija już 7 rok odkąd siedzę głęboko w internecie, a 4 jeśli chodzi o własną działalność gospodarczą. I przez te lata przekonałam się, że sieć stawia wiele wyzwań przed osobami „intro”.

W wielu sytuacjach miałam mocne zderzenie moich wyobrażeń o takiej pracy, a rzeczywistości , jaka mnie zastała. Kiedy tych tarć widziałam coraz więcej, w mojej głowie zaczął kiełkować pomysł o podzieleniu się tym z innymi. I właśnie tak powstały moje dwa ebooki „Introwertyk w sieci” oraz „Introwertyk w biznesie online”.

Introwertyk w internecie

E-book „Introwertyk w sieci” powstał z myślą o wszystkich introwertykach, którzy dzielą się w sieci swoją wiedzą, pasją, umiejętnościami, ale jeszcze na tym nie zarabiają. Skierowana jest zarówno do osób, którym to wystarcza, jak i do tych, którzy w przyszłości myślą o zmonetyzowaniu swoich działań. W tym e-booku tłumaczę czym jest introwertyzm, jakie są fałszywe wyobrażenia na temat introwertyków oraz czy sieć to dobre miejsce dla osób „intro”. Jeden rozdział poświęcam samemu internetowi. Skupiając się na blaskach i cieniach sieci, ale przybliżając też moją internetową historię.

Dodatkowo omawiam co ułatwia, a co utrudnia introwertykom poruszanie się po sieci, a także zdradzam moje triki, jak zachować higienę social-mediową i po co sięgać, gdy czujemy się przytłoczeni nadmiarem bodźców ze świata online.

Wisienka na torcie: w e-booku znajdziesz wywiad z Eweliną Wojciechowską, psycholożką interesującą się mediami społecznościowymi i ich wpływem na nas, użytkowników konkretnych aplikacji. Ewelina oprócz tego, że zawodowo interesuje się mediami społecznościowymi, sama jest też aktywnym użytkownikiem Instagrama. Rozmawiamy o tym, jak zachować równowagę w sieci oraz jak odnaleźć radość i spokój tworząc w internecie.

Introwertyk w biznesie online

Ten e-book jest kontynuacją książki „Introwertyk w sieci”.

Skierowany jest do osób, które chcą założyć swój biznes online, ale obawiają się, czy poradzą sobie, będąc introwertykami. To także e-book dla tych, którzy już działają w biznesie sieciowym, ale czują zmęczenie i przytłoczenie tą formą działalności.

W tej publikacji opowiadam o pierwszej pracy introwertyka, a także analizuję, czy istnieje idealna praca dla „intro”, z uwzględnieniem pracy na samodzielnymi stanowisku, pracy zespołowej i założeniem własnej działalności. Opowiadam o mocnych i słabych stronach introwertyków, które trzeba wziąć pod uwagę chcąc działać w biznesie online, a także omawiam szanse i wyzwania, jakie stoją przed „intro” w tym temacie. Dzielę się też moimi sposobami na zachowanie higieny w pracy online.

Na końcu e-booka znajdziesz wywiad z Martą Ostrowską. Fotografką i założycielką bloga oraz grupy na Facebooku Polish Jungle, który zrzesza tysiące miłośników roślin domowych. Z Martą rozmawiamy o pracy w sieci, zarabianiu na tym z punktu widzenia introwertyczki, zdradzając kulisy takiej działalności.


Jeżeli jesteś introwertykiem, albo znasz introwertyka, który chce spróbować swoich sił w sieci – koniecznie podrzuć mu te publikacje! Ja bardzo chciałabym przeczytać coś takiego, te 7 lat temu. <3

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

1 odpowiedź

  1. […] Internet a introwertyzm […]

Comments are closed.