Być może coraz częściej spotykasz się z tym, że ktoś głośno mówi o sobie „jestem introwertykiem”, a Ty tak naprawdę zastanawiasz się „ok, introwertyk, kto to jest?”. Jeżeli tak, dobrze trafiłeś. W tym miejscu dowiesz się kim naprawdę jest introwertyk, bez powielania mitów i fałszywych przekonań.


Na początek zachęcam Cię do obejrzenia jednej z moich rolek na Instagramie. Pokazuje tam, jakie niewygodne cechy my jako ludzie, lubimy zastępować łatką „introwertyzmu”, a wcale z introwertyzmem powiązane nie są. Mój Instagram. 

Jak więc widzisz, wiele rzeczy możemy zakryć etykieta „introwertyczności”, gdy nie chcemy nad pewnymi cechami pracować: nieśmiałość, samotność, lęk przed wystąpieniami publicznymi.

Kim jest introwertyk?

Jest jedna główna rzecz, która odróżnia introwertyka od ekstrawertyka. Której nie można zmienić i z która ciężko dyskutować. :) Introwertyk skierowany jest do wewnętrz, a ekstrawertyk do zewnątrz. Co to oznacza? Dla introwertyków do szczęśliwego życia bardzo ważne są autorefleksje, spokój, czas z samym sobą, zaglądanie w głąb siebie. A społeczne interakcje wyczerpują ich energetycznie, więc po każdym z nich potrzebują tego czasu dla siebie. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy energię czerpią właśnie od spotkań z innymi, od innych ludzi. Po towarzyskim spotkaniu ekstrawertyk będzie czuł się naładowany energią, a introwertyk wręcz odwrotnie.

To jeden z głównym kryteriów odróżniających oba te temperamenty i warto to zapamiętać.

To co ważne. Istnieje tez grupa pośrednia: ambiwertycy – i ich jest w społeczeństwie najwięcej. To osoby, które mają w sobie zarówno jakości ekstrawertyczne, jak i introwertyczne, i trudno im zakwalifikować się do jednej z tych grup.

_______

Czujesz, że jesteś introwertykiem, albo masz w swoim otoczeniu introwertyka? Chciałbyś lepiej zrozumieć introwertyzm, szczególnie w kontekście internetu? Zajrzyj do mojego e-booka „Introwertyk w sieci”.

______

Jakie cechy ma introwertyk?

Czy są jeszcze jakieś cechy, którymi częściej wykazują się introwertycy? Oczywiście. Pamiętaj jednak, że nie jest to tak, że każdy introwertyk ma dokładnie ten sam wachlarz cech. Może zdarzyć się tak, że niektórzy z nich tych konkretnych cech nie mają.

Cechy najczęściej przypisywane introwertykom:

  1. Kreatywność.
  2. Większa potrzeba przebywania w samotności (ale to nie oznacza bycia samotnym).
  3. Nietuzinkowe pasje.
  4. Dobry słuchacz.
  5. Zanim coś powie, przemyśli to kilka razy.
  6. Nie przepada za small talk.
  7. Woli mniej relacji w swoim życiu, ale lepsze jakościowo.
  8. Woli pisać wiadomości tekstowe, niż rozmawiać ciągle przez telefon.
  9. Dużo bodźców zewnętrznych szybko go wyczerpuje.
  10. Często to osoby wysoko wrażliwe (ale nie zawsze!).

_____

Jeśli jesteś introwertykiem i chciałbyś prowadzić biznes online, stworzyłam e-booka, w którym dziele się Tobą moim 8 letnim doświadczeniem w tym temacie. Sięgnij po e-book „Intowertyk w biznesie online”.*

* możesz go kupić tylko w zestawie z e-bookiem „Introwertyk w sieci”, bowiem jest on jego kontynuacją.

_____

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu