Dzisiejszy temat być może wydaje Wam się nietypowy biorąc pod uwagę tytuł Jak pomóc zwierzętom ze schroniska?, ale jeżeli jesteście już ze mną jakiś czas, to wiecie też, że los zwierząt nigdy nie był mi obcy.


Sama mam psa, przez mój dom przewinęło się już niejedno stado szczurków, od kilku lat z mężem robię świąteczną pakę dla schroniska, jestem też wegetarianką. O tym, dlaczego wegetarianizm stał się modny i co się za nim kryje, pisałam tutaj. Ale w tym roku postanowiłam zaangażować się w pomoc zwierzakom jeszcze bardziej. Chodziło to za mną od jakiegoś czasu, ale nie bardzo mogłam się zdecydować, jaką stałą formę miałaby przybrać moja pomoc. Blisko mi było do zostania wolontariuszem w jakiejś organizacji działającej na rzecz zwierząt, bo w jednej z nich mam znajomego i mniej więcej wiem, jak taka praca wygląda. Rozmawiałam nawet z nim na łamach bloga: o wegetarianizmie i pracy w organizacji Viva!. Zapraszam jeżeli ten temat Was interesuje. Aż pod koniec 2020 roku usłyszałam historię jednego przytuliska i od tamtej pory wiedziałam, że chcę pomóc właśnie jemu. Temu konkretnemu miejscu.

 O formie pomocy, jaką wybrałam, chciałabym Wam teraz opowiedzieć. Z nadzieją, że zainspiruje Was tym do działania w ramach swoich możliwości. :)

 

Jak pomóc zwierzętom ze schroniska? – sposoby na pomoc

Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak? Form pomocy jest wiele i nie skłamię, jeśli powiem, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Popularne sposoby na pomoc:

 • wpłata pieniędzy na Fundację/Schronisko/Zrzutkę na rzecz zwierząt.
 • kupienie czy przyniesienie karmy/smyczy/kojców/misek/koców czy ręczników dla potrzebujących zwierzaków. Warto tu jednak pamiętać o tym, że karma najgorszej jakości to nie jest dobre rozwiązanie. Wiele piesków wymaga specjalistycznej karmy i czasem warto dopytać, jaką karmę potrzebują zwierzaki w schronisku, albo po prostu wpłacić gotówkę, która zostanie rozdysponowana na leki i odpowiednią karmę.
 • zostanie wolontariuszem na rzecz Fundacji (tutaj praca jest BARDZO różnorodna, od pomocy na akcjach nagłaśniających, po pisanie artykułów czy prowadzenie social mediów) czy schroniska (jeśli to drugie to karmienie psów, sprzątanie kojców, czy wychodzenie z psami na spacer).
 • wzięcie udziału w licytacji produktów, z których cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz zwierzaków.
 • wystawienie swojego produktu na takiej licytacji/przekazanie czegoś.
 • adopcja zwierzaka.
 • danie zwierzakom domu tymczasowego.

 

Mniej popularne sposoby na pomoc:

 • stworzenie projektu i zgłoszenie go np. do Budżetu Obywatelskiego, który w jakiś sposób miałby pomóc zwierzakom w Twoim otoczeniu. Może to być pomoc bezdomnym kotom, zadbanie o dzikie gatunki ptaków, czy wsparcie pieniędzmi z Budżetu schroniska w Twoim mieście.
 • założenie własnej Fundacji i opracowanie planów pomocowych dla zwierząt.
 • stworzenie grupy, na której zajmiesz się licytacją produktów na rzecz zwierzaków, szukaniem chętnych do podarowania czegoś, jak i chętnych do wzięcia udziału w licytacji.
 • pomoc w sposób, który nie nasuwa się od razu: pomoc w załatwieniu materiałów budowlanych/rzeczy, których schronisko potrzebuje do budowy/przebudowy/remontu, pomoc w szukaniu sponsorów, pomoc w reklamie schroniska, nagłaśnianie ważnych akcji.
 • zaangażowanie swojego otoczenia (rodzina, znajomi, obserwatorzy) do wspólnych działań marketingowo-pomocowych na rzecz zwierzaków – co kilka głów, to nie jedna.
 • pomoc związana z Twoim wykształceniem/doświadczeniem zawodowym – jesteś prawnikiem, lekarzem, weterynarzem, farmaceutą, prawnikiem, psim behawiorystom, marketingowcem, właścicielem hostingu, banku, systemu przelewowego, sklepu zoologicznego, pracownikiem sklepu budowlanego – możesz pomóc. Pomyśl, jak mógłbyś swoje doświadczenie zawodowe wykorzystać w pomocy schronisku czy Fundacji. Na pewno coś znajdziesz!

Masz jakiś inny pomysł, jak można pomóc zwierzakom? Podziel się koniecznie w komentarzu!


Jak pomóc zwierzętom ze schroniska? – pomagam Przytulisku w Jadowie

Ja zdecydowałam się pomóc Przytulisku w Jadowie, w momencie gdy dowiedziałam się z jakimi finansowymi problemami to miejsce się zmaga. Schronisko ma stworzoną grupę na FB, na której można licytować i kupować różne rzeczy. Cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc przytulisku.

Na początek postanowiłam przekazać swój produkt na taką licytację oraz za pomocą swoich social mediów poszukać chętnych osób/firm, które chciałyby przekazać swoje produkty. Tych, którzy nie mają co przekazać, chciałabym zachęcić do licytacji tego, co udało się zebrać.

Najbliższa licytacja odbędzie się jeszcze w styczniu. To będzie wyjątkowa licytacja, bo znajdziecie na niej wiele produktów fizycznych i elektronicznych różnych influencerów. Dodatkowo Wydawnictwo Galaktyka zechciało przekazać 20 nowych książek! Będzie można się obkupić w szczytnym celu i zarazem pomóc. :)

Już teraz zachęcam Was do dołączenia do tej grupy, tam dowiecie się kiedy licytacja z naszymi produktami ruszy. Link do grupy Kup fanciarka, wesprzyj psiaka tutaj.

Po licytacji zamierzam wprowadzić w życie kolejne plany pomocowe. Na razie myślę o pomocy reklamowej (im więcej osób usłyszy o tym miejscu, tym lepiej), pomocy w szukaniu potrzebnych na już produktów (między innymi do budowy kojców), ale i będę zastanawiała się nad rozwiązaniami, które mogłyby pomóc zwiększyć świadomą adopcję zwierzaków.


Chcesz pomóc, przekazać swój produkt na licytację, masz pomysł co jeszcze można zrobić? A może masz pytania? Pisz śmiało na mail: przytuliskojadow@gmail.com

Jestem pod tym mailem dostępna. <3

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz