„Bariera jest prosta: robienie tego, „co należy”, często jest w krótkiej perspektywie niesatysfakcjonujące. Wiesz, że powinieneś wchodzić po schodach, ale jesteś zmęczony, a ruchome schody kuszą. Wiesz, że w pracy powinieneś skupić się na ważnych zadaniach, ale przeglądanie mediów społecznościowych jest przyjemniejsze.”

Fragment z książki „Jak zmieniać” Katy Milkman


„Jak zmieniać. Jak stąd, gdzie jesteś, dostać się tam, gdzie chcesz się znaleźć, czyli co nauka mówi o zmianach.” to jedna z nowości wydawnictwa Insignis, traktująca o podejmowaniu zmian, budowaniu nowych nawyków i wytrwaniu w nich. Przyznam, że pozycja ta zaintrygowała mnie i zmotywowała, by temat budowania nawyków jeszcze dokładniej zgłębić.

Książka szeroko traktuje o tym, jak działa zmiana behawioralna, czyli co tak naprawdę sprawia, że człowiek podejmuje się zmiany i co ma wpływ na to, że ta zmiana będzie trwała.

Autorka już na wstępie zaznacza, że budowanie trwałych zmian to nie jest bułka z masłem, ale dzięki wielu przeprowadzonym na świecie badaniom, jesteśmy dzisiaj o krok bliżej do tego, by takie trwałe zmiany do swojego życia wprowadzać.

Jak zmieniać – czyli jak wprowadzić nowy nawyk

Pozycja ta przepełniona jest różnego rodzaju badaniami, pokazującymi co w procesie zmiany działa na nas ludzi, a co niekoniecznie. Jeżeli więc, jesteście zwolennikami teorii opartych na badaniach, ta książka zdecydowanie przypadnie Wam do gustu!

Przytaczanie odkryć niektórych naukowców, w temacie budowania nawyków, daje nam większą szansę zrozumienia, jak działa nasz mózg i wybrania takich narzędzi, które działają. Wbrew pozorom książkę czyta się szybko i całkowicie płynie się w tej historii z autorką.

Mimo, że na każdym kroku przytaczane są nam badania, sposób ich przedstawienia jak i one same, są na tyle ciekawe, że po prostu książkę można połknąć. Chociaż przyznam szczerze, że bardziej polecam jej wnikliwe czytanie i pochylenie się nad wybranymi zagadnieniami z zastanowieniem, jak można je wprowadzić już teraz do swojego życia i swojej codzienności.

Tematy, jakie porusza Katy Milkman to między innymi: prokrastynacja, zapominalstwo, lenistwo, pewność siebie, czy presja teraźniejszości. Okazuje się, że każdy z nich ma ogromny wpływ na to, jak idzie nam zastępowanie starych nawyków nowymi, czy po prostu próba zmiany czegoś w swoim życiu: od głębokich zagadnień, jak zmiana kraju zamieszkania, do tych bardziej przyziemnych, jak regularne nitkowanie zębów.


recenzja książki


Jak zmieniać – recenzja

Jak zmieniać podrzuca proste narzędzia i techniki, tak naprawdę większość z nich do zastosowania od zaraz, które pomogą dokonać zmiany na trwalszym poziomie, niż być może próbowaliśmy robić to do tej pory, po omacku.

To co bardzo spodobało mi się w podejściu autorki to zwrócenie uwagi, że niestety wiele technik ułatwiających zmiany, owszem działa, ale tylko w idealnych warunkach. Tylko w sytuacjach, które są przewidywalne i gdy życie nas nie zaskakuje. Problem pojawia się wtedy, gdy nagle zostajemy wyrwani z rutyny, gdy pojawia się sytuacja, której nie byliśmy w stanie przewidzieć.

W końcu nie oszukujmy się, życie jest nieprzewidywalne.

Na szczęście i na to Katy daje nam rozwiązanie, cały czas jednak zaznaczając, że dokonanie trwałej zmiany to wieczna, nieustanna praca, na którą musimy być gotowi.

I takie życiowe podejście szanuje. Obok tego, że dostajemy naprawdę fajne (niektóre dość nietypowe) narzędzia do tego, by wprowadzanie zmian było łatwiejsze, ciekawsze, bardziej interesujące dla naszego mózgu, to cały czas autorka zachowuje świeży umysł, przypominając, że nic nie dzieje się od tak.

Rady te więc, jak i sama ta książka nie są po prostu odrealnione. :)


Książkę tę polecam wszystkim, którzy marzą o małych i dużych zmianach, którzy chcieliby zacząć żyć zdrowiej, zmienić swoją ścieżkę kariery, czy po prostu popracować na sobą. Narzędzia przedstawione w tej pozycji mogą pomóc, jeśli naprawdę tej zmiany chcecie i jesteście na nią gotowi. :)

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwo Insignis

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

1 odpowiedź

  1. nivito 10 listopada, 2021 at 1:32 am

    Wspaniale. wiele rzeczy do nauki. Dziękujemy za udostępnianie przyzwoitego artykułu. Zadłużenie wdzięczności jest w porządku na nadanie nam przekazywania. , Właśnie znalazłem twój blog i wyjątkowe,

Comments are closed.