Nadszedł nieubłaganie czas, kiedy odważnie wchodzimy w Nowy Rok z garścią naszych postanowień. Co zrobić, by tym razem nasze postanowienia nie spaliły na panewce?


Lubię wchodzenie w Nowy Rok. Lubię to o wiele bardziej, niż święta. Nie wiem czy też tak macie, ale dla mnie Nowy Rok zawsze zwiastuje nadejście czegoś nowego, lepszego. Niezmiennie upatruje w nim nadziei na lepszy czas, w szczególności, jeśli poprzedni rok był dość słaby. A ten, niestety, taki był.

Nie mogę powiedzieć, że był totalnie do dupy. Wydarzyło się w nim kilka ważnych, dobrych, przyjemnych rzeczy, ale jakby podsumować, raczej wypada blado na tle innych, minionych lat.

Dlatego tym bardziej jestem pełna nadziei na lepszy rok 2016. Chociaż, tak naprawdę, jakie to ma znaczenie dla świata i dla mnie?

1 stycznia 2016 roku, będzie takim samym dniem jak 31 grudnia 2015 roku. No może jedynie obudzimy się z większym kacem.

Ale tak już się przyjęło. Wolimy zaczynać coś z nowym tygodniem, nowym miesiącem, a najchętniej z nowym rokiem. Przynajmniej ja tak mam i myślę, że większa połowa z was ma podobnie. Wtedy, jest nam łatwiej zmobilizować się do pewnych działań.

Postanowienia noworoczne

W tym roku nie mam żadnych postanowień noworocznych.

Słabo, nie? A na pewno dość skromnie.

Na Nowy Rok, mam za to mocno wyznaczone plany blogowe. Sądzę, że to całkiem dużo, patrząc na listę rzeczy do zrobienia w tym roku na blogu, którą tworzyłam z wielkim entuzjazmem. W innych okolicznościach, moje postanowienia mogłyby wyglądać tak, jak u przeciętnego Kowalskiego:

 1. Ćwiczenia
 2. Zdrowa dieta
 3. Zmiana pracy/awans/podwyżka
 4. Poukładanie spraw sercowych

Nie ma w nich nic złego, ale osobiście nie czuję tego. Nie czuję, że w tych sferach potrzebuję ogromnych zmian. Jedyną rzeczą jaką czuję, to realizacja siebie poprzez ten blog. Dlatego, chcę większość mojej energii skumulować w tym miejscu.

Ale dość o mnie! W zamierzeniu miało być o Was.

Jak stworzyć efektywną listę postanowień noworocznych?

No wiecie. Taką, która nie okaże się niewypałem po miesiącu.

Mam kilka złotych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy tworzeniu takiej listy postanowień. Jeżeli będziecie chcieli coś do niej dodać, proszę, zróbcie to w komentarzach.;)

 • Nie więcej, niż 3 główne postanowienia – dlaczego tak mało? Nowy Rok nie będzie z gumy. Zapewniam Was. Jeżeli chcecie na przykład:

   „zacząć zdrowo żyć, poszukać lepszej pracy i znaleźć miłość swojego życia”

  – to wszystkie te 3 postanowienia są bardzo czasochłonne i musicie się zastanowić, czy dacie radę spełnić wszystkie swoje oczekiwania. Przede wszystkim, powinniście ustalić co jest sprawą priorytetową na nadchodzący rok i na tym skupić większość swojej uwagi. Następnie ustalić kolejne plany w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej (jeżeli nie potraficie zdecydować się na 3 najważniejsze). Na przykład przyjmijmy, że waszym priorytetem na Nowy Rok jest znalezienie lepszej pracy. W takiej sytuacji, analogicznie, największą ilość wolnego czasu poświęcacie na to, by ją znaleźć. Ale, ale to nie takie proste jak Wam się wydaje. Nie wystarczy określić i nazwać swój cel „poszukam nowej pracy”. To tylko wstęp. Najważniejsze to ten cel rozłożyć na czynniki pierwsze. I tu wchodzi w akcję:

 • Dokładna analiza każdego postanowienia – każde noworoczne postanowienie trzeba dokładnie rozpisać na dni tygodnia, na działania oraz czas, jaki chcemy im poświęcić. Pokaże Wam to na przykładzie postanowienia o znalezieniu nowej pracy.
  Plan Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
  Napisanie LM 20 minut dziennie 20 minut dziennie 20 minut dziennie 20 minut dziennie 20 minut dziennie
  Personalizacja CV 10 minut dziennie 10 minut dziennie 10 minut dziennie 10 minut dziennie 10 minut dziennie
  Rozmowy kwalifikacyjne 17.00-18.30
  Poszukiwanie pracy w Internecie 15.00-16.00 15.00-16.00 15.00-16.00
  Poszukiwanie pracy w prasie 8.00-9.00
  Poszukiwanie pracy w miejscach pracy 10.00-12.00  

   

 

Tak wygląda bardzo podstawowy plan, który powinniście sobie stworzyć, jeżeli chcecie być efektywni w swoich działaniach.

Napisanie listu motywacyjnego – jeżeli znajdziecie propozycję, która Was zainteresuje, musicie napisać mocno spersonalizowany list motywacyjny, który będzie odpowiedzią na tę daną ofertę pracy. Musicie określić czas, jaki dziennie przeznaczycie na stworzenie takiego listu.

Poprawki w CV – wasze CV, także powinno być spersonalizowane do danej oferty pracy. Nie można wysyłać jednego CV do wszystkich ofert, na które aplikujemy, jeżeli są to zupełnie różne stanowiska np. pracownik biurowy i specjalista ds. personalnych. Jeżeli jednak wysyłacie CV tylko i wyłącznie na jeden rodzaj stanowiska, to jedno spersonalizowane, dobrze wykonane CV w zupełności wystarczy.

Rozmowy kwalifikacyjne – tutaj, musicie wziąć pod uwagę przygotowanie do takiej rozmowy, na którą zostaliście zaproszeni, a także czas, poświęcony na samą rozmowę oraz dotarcie na nią, łącznie z powrotem do domu.

Poszukiwanie pracy w Internecie – w sieci jest mnóstwo stron z ofertami pracy. Samo przejrzenie ich zajmuje sporą ilość czasu. Musicie sprawdzić ile, mniej więcej, w waszym wypadku to trwa i wpisać odpowiedni czas w rubrykę.

Poszukiwanie pracy w prasie – jeżeli decydujecie się na tą formę poszukiwania pracy, musicie ją zawżeć w wasz planner.

Poszukiwanie pracy w miejscach pracy – to czasem najlepsza i najefektywniejsza z metod poszukiwania pracy. Odnajdujecie firmy, którymi jesteście zainteresowni i jedziecie do nich ze swoimi papierami rekrutacyjnymi. Nawet, jeśli aktualnie nikogo nie poszukują. Możecie tam zostawić swoje CV i LM. Pomyślcie, ile czasu chcecie przeznaczyć na tego rodzaju podróże w tygodniu i oczywiście zapiszcie to.

Jak widzicie weekendy pozostawiłam wolne. Można w tym czasie realizować inne, drugie, trzecie itd. postanowienie z waszej listy.

Jedynie tak spersonalizowany plan każdego postanowienia ma szansę na spełnienie i realizację.

 • Musicie naprawdę tego chcieć – nie może być tak, że wasze postanowienie, finalnie okazuje się być postanowieniem waszej koleżanki, czy kolegi.

  „Skoro ona zapisuje się na siłownię, to ja też”.

  Musicie wiedzieć, że naprawdę tego chcecie i potrzebujecie w tym aspekcie zmiany. Nie może to być impuls, ani chwilowa zachcianka. Musicie tego mocno chcieć, żeby włożyć w to dużą ilość swojego czasu, a także sporą dawkę wyrzeczeń.

 • Powiedzcie komuś o swoich postanowieniach – zauważyłam, że dużo łatwiej jest nam trzymać się postanowień, jeśli puścimy je w świat. Powiemy koleżance, koledze, czy napiszemy o tym na facebooku. Wtedy przy postanowieniach trzyma nas chęć pozostania poważnymi i wiarygodnymi.

  „Nie mogę się poddać w połowie, bo wszyscy będą świadkami mojej porażki i taki obraz mojej osoby sobie zapamiętają”. 

 • Piszcie i mówcie o swoich małych osiągnięciach jak najwięcej – Dzielcie się swoimi małymi kroczkami. Być może znajdzie się ktoś, kto będzie was wspierał w drodze na szczyt, albo co więcej do was dołączy. W grupie raźniej i większa motywacja. Poza tym z każdym takim wpisem, będzie wam coraz bardziej głupio się wycofać, bo będziecie wiedzieć, że wasze przedsięwzięcia są cały czas obserwowane przez innych.

  „Idzie mi coraz lepiej, mówię o tym i czuję, że inni mnie wspierają. Nie mogę ich zawieść. Nie mogę zawieść siebie.”

I pamiętajcie! Noworoczne plany robicie tylko i wyłącznie dla siebie. Nie dla innych. I to powinno stać się dla Was najważniejszą motywacją. Zmiana i poprawa SWOJEGO życia na lepsze, niezależnie co na ten temat mają do powiedzenia inni.

Na koniec, pozostaje mi życzyć wam: samych owocnych i skutecznych planów na Nowy Rok. ;)

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz