Długo zastanawiałam się, jaki tytuł nadać temu tekstowi, aby oddawał istotę tego, co chcę Ci przekazać. Nadal nie trafiłam w dziesiątkę, ale wierzę, że nie zawiodę Cię, opisując jak wybrać gatunek literacki, który Cię zainteresuje. :)


Niezależnie czy czytasz dużo, czy czytasz sporadycznie, czy nie czytasz w ogóle – ten tekst jest dla Ciebie. 

Zawsze, ale to zawsze można poszerzyć swoje horyzonty (także czytelnicze).

 

Odpowiedni gatunek literacki – jak wybrać?

Przypomnij sobie książki, które lubisz. Czy są to kryminały? Powieści? Literatura zwana „kobiecą”? Reportaże? Co czytasz najczęściej? A jeżeli nie czytasz dużo – to, jaka książka zapadła Ci w pamięć? I dlaczego? Co Ci się w niej podobało?

Nie zawsze odpowiedź będzie jednoznaczna. Nie zawsze odkryjemy, dlaczego dany gatunek literacki nas pociąga, dlatego, aby było Wam łatwiej odpowiedzieć na to pytanie, powiem, jak to było u mnie.

Moment, w którym pokochałam thrillery to spotkanie z Sebastianem Fitzkiem i „Terapią”. Od tamtego momentu, kiedy widzę jakikolwiek nowy thriller w sprzedaży (szczególnie psychologiczny!), wariuję i chcę go mieć. Książkę podrzuciła mi koleżanka. :) Co tak urzekło mnie w tym gatunku? Zagadka, którą trzeba rozwiązać. Kryminalna zagadka. Po prostu okazało się, że uwielbiam odkrywać i główkować podczas czytania. Te kryminale są o tyle fajne, że mogę analizować zachowanie postaci i próbować dojść do prawdy. Nie zawsze mi się to udaje. Co więcej, zazwyczaj mi się to nie udaje – i im trudniejsza zagadka, tym dla mnie lepsza książka. Właśnie za to kocham thrillery i kryminały.

Od niedawna. Naprawdę od niedawna pokochałam reportaże. Nie pamiętam, która dokładnie książka spowodowała tę miłość, ale po przeczytaniu „Polska Odwraca Oczy”, wiem, że obok tego gatunku literackiego już chyba nigdy nie przejdę obojętnie.

Wnikliwe analizy tego, co wydarzyło się naprawdę to takie trochę socjologiczne zajęcie, więc analizowanie, dociekanie, wchodzenie do wnętrza, przyglądanie się z bliska konkretnym osobom – to  jest to, co urzeka mnie w tym gatunku.

Wystarczy po prostu przyjrzeć się kilku pozycjom, które lubimy i zadać sobie pytanie: za co lubię tę książkę! :)

 

Jak poszerzać swoje czytelnicze horyzonty?

Najpierw rada dla tych, którzy mało czytają: kiedy już przypominasz sobie książkę, która w jakiś sposób Cię urzekła i wiesz, co najbardziej Ci się w niej podobało – szukaj podobnych, szukaj z tego samego gatunku. Jest duża szansa, że wśród ogromu książek, właśnie te będą Ci najbliższe. Możesz pytać osoby, które znają się na literaturze, co podobnego można znaleźć na rynku książkowym.

Jeżeli natomiast czytasz dużo, zapewne w swoich ulubionych gatunkach jesteś obcykany i nie wiele jest w stanie Cię zaskoczyć. Daj sobie szansę na coś zupełnie innego. Spróbuj. Tak po prostu. Będąc w bibliotece czy księgarni, idź na zupełnie inny dział, niż na ten, na który chodzisz zawsze. Eksperymentuj, a kto wie, czy nie narodzi się w Tobie nowa miłość.

Ja bardzo długo broniłam się przed jakąkolwiek fantastyką. A dzisiaj książki pokroju „Czerwona Króla” czy „Niezgodna” łykam jak szalona. Dlatego, że fantastyka fantastyce nie równa i czasem po prostu trzeba otworzyć się na nowe, mimo początkowej niechęci.

Eksperymenty książkowe polecam robić w bibliotece albo pożyczać książki od znajomych, ze względu na to, że nie masz pewności, iż książka Ci się spodoba. Szanse są 50 na 50. Po prostu szkoda pieniędzy.

Natomiast rozumiem, jeżeli ktoś nie lubi używanych książek i woli kupować – dlatego decyzja należy oczywiście do Ciebie.

Jaki gatunek literacki wypróbować?

Powiedzmy, że przekonałam Cię do tego, iż warto spróbować czegoś nowego. Poniżej podpowiadam jak się do tego zabrać. :)

  1. Popytaj zaufanych znajomych – wiadomo, że każdy ma inny gust, ale porozmawiaj ze znajomymi o książkach. Tak ogólnie. Obejrzyj ich biblioteczkę, zapytaj, za co lubią dane gatunki, dlaczego zaczytują się w konkretnym autorze. Jeżeli poczujesz, że historia znajomego Cię poruszyła i poczujesz się zachęcony do sięgnięcia po jakąś konkretną książkę – zrób to. Nie zastanawiaj się.
  2. Podejdź do innego działu w bibliotece/księgarni niż zawsze – może jest jakiś gatunek literacki albo autor, który zawsze Cię intrygował? Często słyszałeś, że inni go polecają? Sprawdź te pozytywne opinie! Może przyciągnie Cię jakaś okładka na półce, może opis, a może po prostu sam tytuł? Zaszalej – sprawdź!
  3. Udzielaj się na forach dyskusyjnych dotyczących książek – bardzo często to właśnie tam, można zainspirować się i posłuchać o dobrych książkach. Może ktoś przekona Cię do swojej fascynacji literaturą?
  4. Czytaj blogi – tylko z rozwagą! Niestety, przykro mi to stwierdzić, ale coraz więcej blogerów, recenzuje książki nieszczerze. Dostają je od wydawnictw i opinie zawsze są pozytywne – często niezasłużenie. Dlatego najpierw znajdź blogera, z którym poczujesz jakąkolwiek więź i którego obdarzysz, chociaż minimalnym, zaufaniem. Jeżeli okaże się, że lubicie podobne książki, kolejne pozycje, które bloger będzie recenzował, może również okażą się dla Ciebie pomocne przy wyborze dobrej literatury?
  5. Porozmawiaj z kimś, kto ma dużą wiedzę o literaturze – często taką osobą, może być staruszka, która siedzi w Twojej osiedlowej bibliotece. Człowiek, który pół swojego życia spędził z książkami, może pomóc Ci dokonać wyboru. Czasem wystarczy, że powiesz, jaka tematyka Cię interesuje np. maszyny i nowe technologie. Sam temat może przewijać się w różnych gatunkach literackich od horrorów, po fantastykę.
  6. Kieruj się motywem przewodnim – czyli, to o czym wspomniałam punkt wyżej. Jeżeli uwielbiasz czytać np. o więziennictwie i ten temat Cię fascynuje – możesz czytać reportaże, thrillery, dokumenty, a nawet biografie. :)
  7. Bierz udział w książkowych wyzwaniach – książkowe wyzwania często mają na celu poszerzanie czytelniczych horyzontów i zachęcają do sięgnięcia po różne gatunki. Ja w zeszłym roku podjęłam się takiego wyzwania i poznałam naprawdę wiele nowych gatunków. Okazało się, że nawet literatura traktująca o wojnie może mi się spodobać, o co wcześniej siebie nie podejrzewałam.

Znacie jeszcze jakieś sposoby na zmotywowanie się, do próbowania różnych gatunków literackich?


Tekst powstał w ramach Akcji blogerskiej „Książka, dzięki której zacząłem czytać”, której jestem pomysłodawczynią.

 Jest to projekt mający na celu wyłonienie najlepszych książek z każdego gatunku literackiego. Każdy bloger biorący udział w Akcji przedstawia jedną książkę, która jego zdaniem jest najlepszą pozycją, od której warto zacząć przygodę z danym gatunkiem. 
Dodatkowo Akcją chcemy przekazać, że jest wiele ciekawych gatunków literackich, często przez nas nieodkrytych, w których inni zaczytują się bez pamięci.

U mnie na blogu znajdziecie kilka tekstów dotyczących samego czytania. 

Akcja trwa od 01.07.2017 do 31.07.2017 roku. Po jej zakończeniu na blogu Socjopatka.pl pojawi się lista wszystkich tytułów, z którymi chcemy Was zapoznać.

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz