Pandemia koronawirusa zmieniła w tym roku życie większości z nas. Sporo nam pokazała, trochę uświadomiła, ale i nieco nauczyła. Zostaliśmy postawieni w nowej dla nas sytuacji i różnie się w niej odnajdywaliśmy.

I dziś każdy z nas ma swoje doświadczenia i swoje przemyślenia na ten temat.


Paweł Kapusta, polski dziennikarz i reporter, dokumentował przebieg pandemii w Polsce od pierwszych oficjalnych informacji o niej w naszym kraju. „Pandemia” to książka, w której znajdziemy spojrzenia na pandemię z różnych perspektyw, a na koniec przeczytamy 3 wywiady: z byłym (w trakcie wywiadu jeszcze aktualnym) ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, z profesorem Krzysztofem Simonem oraz z profesorami Witoldem Orłowskim oraz Marcinem Królem.

Pandemia. Raport z frontu – kilka słów o książce

Paweł Kapusta w swojej najnowszej książce „Pandemia” pochylił się ku człowiekowi. Zwrócił uwagę na ludzi, którzy nagle, postawieni w nowej sytuacji, musieli bezpośrednio stawić czoło nietypowemu zagrożeniu.

W książce znajdziecie relacje pielęgniarek pracujących w jednoimiennych szpitalach, ratowników medycznych jeżdżących do domów na pobranie wymazów z gardła, czy diagnostów laboratoryjnych. Zobaczycie, jak wyglądał ich typowy dzień, z czym musieli się mierzyć w swojej codziennej pracy, jak wyglądał dostęp do środków ochrony, ale także po ludzku: jakie uczucia każdego dnia w pracy na pierwszym froncie im towarzyszyły.

Dodatkowo autor zaprasza Was także do posłuchania pracowników hospicjum, pracowników zakładów pogrzebowych, listonosza, sprzedawcy w sklepie czy funkcjonariuszy służby więziennej. Bowiem wszystkim ich, koronawirus zmienił codzienną pracę.

Pod koniec znajdziecie kilka wywiadów z profesorami, którzy w czasie pandemii stali się „twarzami” mediów.



Pandemia. Raport z frontu – recenzja

„Pandemia” to pozycja, która mocno daje do myślenia. Poszerza punkt widzenia na to, jaki głęboki wpływ miał koronawirus na pracę wielu osób. Przez to, że poznajemy historię walki z koronawirusem nie tylko osób z pierwszego frontu, ale także innych, których codzienność gwałtownie uległa zmianie i wiele rzeczy musieli się nauczyć – widzimy jak szerokie i różnorodne skutki miało, ma i będzie miało rozpowszechnianie się wirusa w kraju i na świecie.

Jeżeli mieliście to szczęście, że ani wy, ani nikt z Waszych bliskich nie zachorował w tym czasie, zapewne zainteresują Was także wywiady z osobami, które na koronawirusa zachorowały. Autor książki, również nie został oszczędzony, więc on także podzielił się, bezkompromisowo, wszystkim, co spotkało go w trakcie próby ustalenia czy jest chory: od działań sanepidu, po reakcje znajomych.

Książka ta jest mocna, odważna, przerażająco prawdziwa. Pokazująca zwykłych ludzi, którzy każdego dnia stają się bohaterami: dla siebie samych, swoich bliskich, swoich podopiecznych.

Pokazuje jak my, ludzie zachowywaliśmy się na początku pandemii, w trakcie i gdy obostrzenia zaczęły być luzowane. Nie zawsze było w tym wiele logiki, dlatego świeże spojrzenie osób z boku, może nam wiele o nas samych powiedzieć.

Czytając tę pozycję targały mną różne sprzeczne emocje: od łez, współczucia, smutku, po złość i niedowierzanie. To kawał dobrego reportażu, który powinien przeczytać każdy, kto cały czas wątpi w istnienie jakiegokolwiek zagrożenia.

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Insignis

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu