Biżuteria stanowi dzisiaj nieodłączny element codziennego wizerunku wielu kobiet, ale także, coraz częściej, mężczyzn. Większość z nas wybiera ją jako element dekoracyjny do stroju. Jednak to tylko jedna z funkcji, jaką pełniła i pełni po dziś dzień.


Biżuteria może być symbolem wiary, władzy, statusu społecznego, ale i może być elementem informującym czy stricte użytkowym. Dzisiaj biżuteria nie stanowi jedynie dekoracji, często staje się osobistym talizmanem czy amuletem, który nosimy przy sobie, by nas chronił. Postanowiłam tym rolom przyjrzeć się bliżej.

Rola, jaką biżuteria pełni w życiu człowieka

Biżuteria, czyli nasza codzienna dekoracja

Zacznijmy od funkcji, która jest nam najbardziej bliska i jako pierwsza nasuwa się na myśl. Większość z nas kupuje sobie biżuterię z myślą o tym, gdzie będziemy ją zakładać. Czy do jakiegoś konkretnego stroju, czy na konkretną okazję, czy może jako biżuterię codzienną. Biżuteria staje się wykończeniem nie jednej stylizacji, czasem bywa kropką nad i, delikatnym, subtelnym dodatkiem, a innym razem to ona jest królową stylizacji i przyciąga wzrok. Wielu z nas jest w stanie zainwestować w biżuterię naprawdę spore pieniądze. Nie raz sama biżuteria kosztuje więcej niż strój na daną okazję.

Lubimy otaczać się pięknymi rzeczami, zdobić nimi swoje szyje, uszy, czy dłonie.

 

Biżuteria, która staje się talizmanem 

Biżuteria jako talizman, była noszona od zawsze. Dzisiaj jednak wracamy do tego, korzystając np. z naturalnych kamieni. Biżuteria z takimi kamieniami staje się nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale także naszym osobistym talizmanem czy amuletem szczęścia. Każdy kamień naturalny ma jakąś magiczną moc, w które wierzono od dawna. Lawa wulkaniczna jest kamieniem ochronno-wzmacniającym, kwarc różowy przyciąga miłość, a tygrysie oko pieniądze. Turkus afrykański to idealny kamień chroniący podróżników! Każdy może wybrać coś dla siebie.

 

Biżuteria jako wyraz uczucia do drugiego człowieka

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nigdy, ani razu nie kupił w prezencie dla kogoś biżuterii. :) Najczęściej to kobiety są nimi obdarowywane przez mężczyzn, ale nie zawsze. Biżuteria może być symbolem miłości, przyjaźni, czy sympatii. Może zostać podarowana na specjalną okazję: Walentynki czy urodziny, ale te podarowane bez okazji cieszą jeszcze bardziej. :)

Obrączki ślubne to symbol miłości i wierności, a pierścionek zaręczony to także symbol miłości i pewnej umowy między zakochanymi. Jak widzicie biżuteria nieodłącznie towarzyszy przy silnych emocjach. :)

 

Biżuteria jako element informujący

Dzisiaj biżuteria może nas uratować. Powstaje coraz więcej biżuterii, które informują otoczenie o tym, jaką mamy grupę krwi, jakie zażywamy leki, na co jesteśmy uczelni, na co chorujemy, czy wyrażamy zgodę na transplantację. Na bransoletce można wygrawerować sobie także numer osoby, którą powiadomić w razie wypadku.

O ile ta funkcja informująca może nieraz uratować nasze życie, możemy też świat, za pomocą wybranej biżuterii, informować o bardziej przyziemnych rzeczach. Możemy pokazać, że jesteśmy miłośnikami gór, jak mamy na imię (albo jak ma na imię nasza ukochana osoba), możemy także informować, jakiej jesteśmy wiary. I tak przechodzimy do kolejnej funkcji biżuterii.

 

Biżuteria, jako symbol naszej wiary

Krzyż, różaniec, mala buddyjska, budda, sześcioramienna gwiazda – niektóre symbole mogą być informacją dla innych, jakiej jesteśmy wiary. Warto jednak pamiętać, że nie każdy kto nosi krzyż jest katolikiem, podobnie nie każdy kto nosi symbol buddy, musi w niego wierzyć. Dzisiaj zaciera się ta zależność i niekoniecznie dany symbol utożsamiamy z tym, w co wierzymy. Może nam się po prostu podobać i być jedynie elementem dekoracyjnym.

 

Biżuteria, jako wyróżnik

W Afryce biżuteria do tej pory pełni ogromną rolę kulturową. Plemienia często rozpoznają się po rodzaju biżuterii jakie noszą. Jest to informacja: czy jesteś nasz, czy obcy. Często dany rodzaj biżuterii może pokazywać naszą przynależność do określonej grupy społecznej, czasem subkultury na przykład inną biżuterię będą nosić hipisi, a inni punkowcy.

Biżuteria (a także jej sposób noszenia) może też pokazywać innym nasz status społeczny. Mówi się, że sygnety noszone na małym palcu są symbolem władzy. Często kojarzy on się on też z grupami przestępczymi.

 

Biżuteria i jej funkcja użytkowa

Najbardziej popularną damską biżuterią, która pełni jakąś rolę użytkową jest broszka. Oczywiście zdarza się, że kobiety używają broszki jako elementu dekoracyjnego. Kiedyś jednak broszka przede wszystkim miała za zadanie spiąć np. niesforną apaszkę, czy szal. Coraz częściej też spinki, czy gumki do włosów stanowią element biżuteryjny. Można więc powiedzieć, że są zarazem użytkowe, jak i dekoracyjne. Jeżeli natomiast chodzi o męską biżuterię, najbardziej popularne są spinki do mankietów koszuli.

Dzisiaj wielu producentów biżuterii i firm jubilerskich próbuje kombinować z użytkowością biżuterii. Powstają bransoletki odblaskowe, chroniące nas w ciemności, czy bransoletki z pendrive’m. Wybór jest ogromny!


Jakie jeszcze funkcje w życiu człowieka może pełnić (czy pełniła kiedyś) biżuteria? Przychodzi Wam coś do głowy?

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz