Uzależnienie. Trudny temat, ale mogący dotknąć każdego z nas. Jeśli sam nie popadłeś w jakieś uzależnienie, to na pewno znasz kogoś, kogo ten problem dotyczy.

Uzależnić możemy się od wszystkiego: od używek, Internetu, seksu, hazardu, czy nawet od kompulsywnych zakupów. Niektóre z tych uzależnień przyszły do nas wraz z rozwojem, niektóre są stosunkowo nowe, a jeszcze innych nie traktujemy zbyt poważnie. A uzależnienie to jednak stan, w którym okresowo lub na stałe doznajemy pewnego zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego.

I powinniśmy traktować to poważnie.


Uzależnienia zazwyczaj zaczynają się niewinnie. Najczęściej od ludzkiej ciekawości. Chcemy czegoś pierwszy raz spróbować. Sprawdzić, czy nam się to spodoba. Jak to jest. Czasem jesteśmy namawiani przez innych. Czujemy wtedy społeczny nacisk, nie chcemy odstawać od grupy, więc robimy to, co reszta.

Innym razem sięgamy po coś naturalnego, coś, co prawie każda osoba na świecie robi jak np. zakupy, spędzanie wolnego czasu w określony sposób (np. granie w gry komputerowe), czy jedzenie słodyczy – a potem okazuje się, że u nas to nie jest tylko „czasem”/”wtedy kiedy muszę”, tylko „bardzo często/non stop”, a kiedy próbujemy przestać, pojawia się rozdrażnienie, lęki, bezsenność, czy niepokój.Uzależnienie – to nie jest jeszcze wyrok

Często boimy się przyznać przed samym sobą, że mamy problem z uzależnieniem. Zanim działać, gdy pojawiają się pierwsze symptomy, udajemy, że tego problemu nie ma, albo naprawdę nie zauważamy go. Czasem potrzeba osób trzecich, które powiedzą nam, że widzą problem, ale i bliskich nie zawsze chcemy słuchać.

I niestety, często, dopiero gdy wydarzy się jakaś tragedia, czy ludzie zaczną się od nas odwracać, jesteśmy w stanie przyznać przed sobą, że mamy problem. I mimo że czasem możemy mieć poczucie, że wszystko utraciliśmy, życie nam się zawaliło i nie mamy dla kogo żyć – to nieprawda. Mamy cały czas najważniejszą osobę na świecie. Siebie.

I choćbyśmy nie wiadomo jak gardzili sobą, to idealny moment, żeby dać sobie szansę: na pokochanie siebie, na podanie sobie ręki, na odbicie się od dna, na poznanie siebie lepiej i zaczęcie od nowa. I choć nowy początek nigdy już nie będzie czystą kartą, to nie ma znaczenia, bo właśnie to doświadczenie może być naszą siłą na kolejne lata.

Uzależnienie – wyciągnij rękę po pomoc

Wiem, że poproszenie o pomoc nie jest łatwe. Sama kiedyś stałam przed wyborem w trudnym dla mnie życiowym momencie: udać się do terapeuty, czy nie. Tygodniami zwlekałam, żeby wykonać ten pierwszy telefon i umówić się na wizytę. Dziś jestem sobie mocno wdzięczna za to, że to zrobiłam. Ponad rok w terapii. Nie było łatwo… ale było warto!

Jeżeli jesteś w sytuacji, gdzie czujesz, iż sam sobie nie poradzisz – sięgnij po pomoc. Nasze życie naprawdę nie jest tak długie, jak czasem myślimy. Nie jesteśmy nieśmiertelni. Nie wiadomo, ile czasu nam zostało. Dlatego warto zadbać, już teraz, o jak najlepszy komfort tego czasu, który nam pozostał. Wydostać się ze szponów uzależnienia i zacząć kroczyć nową drogą, na której czeka wiele innych ciekawych atrakcji.

Dlatego dzisiaj, chciałabym opowiedzieć Wam o jednym z ośrodków leczenia uzależnień, który zwie się „Wiosenna”. O prywatnej klinice w Ściejowicach (blisko Krakowa), w której możecie uzyskać pomoc w leczeniu alkoholizmu, narkomanii czy uzależnienia od hazardu. Co więcej, klinika ta została wyróżniona przez portal „Ranking ośrodków terapii” w 10 najlepszych Ośrodkach Terapii w Polsce.

Zobaczcie, proszę, czym ta klinika się charakteryzuje i co ma do zaoferowania.Ośrodek Terapii „Wiosenna” – pokonaj swoje uzależnienie

Ośrodek „Wiosenna” ma jeden główny cel — pomaga pacjentom wyjść z uzależnienia. Na ich stronie można przeczytać, że: „odzyskanie wolności, myśli, czy kontroli nad własnym ciałem, zachowaniami bądź potrzebami to, coś, czego pragnie każdy. Jednak szczególnie zaczyna doceniać to osoba uzależniona, która chce pozbyć się swojego nałogu. Toteż od stycznia 2009 pomagamy chorym w tej trudnej walce.”

Ośrodek Terapii „Wiosenna” zatrudnia kadrę profesjonalistów, którzy pomagają osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i hazardu. Co ciekawe, ośrodek proponuje dwa rodzaje terapii, co uważam, za duży plus.

Z jednej strony w ośrodku odbywają się terapie zamknięte, stacjonarnie na miejscu. Czas trwania terapii zależy wtedy od kilku aspektów: rodzaju nałogu, stopnia uzależnienia i chęci chorego. Zazwyczaj program dla osób uzależnionych od alkoholu trwa 28 dni, a w pozostałych przypadkach ok. 40-60 dni.

Z drugiej strony ośrodek proponuje też terapię dojazdową. Dla każdego, kto chce skorzystać z pomocy ośrodka, ale nie ma możliwości dojechania. Czas trwania takiego leczenia ustalany jest wtedy indywidualnie, po odbyciu bezpłatnej konsultacji.

Ośrodek Terapii „Wiosenna” – czym się wyróżnia

Oprócz tego, że Ośrodek „Wiosenna” wychodzi naprzeciw swoim podopiecznym, proponując różne rodzaje terapii, to co zwróciło moją uwagę, to propozycja leczenia poprzez alpako terapię. Pewnie większość z Was słyszała o dogoterapii, czy hipoterapii. Tutaj mamy do czynienia z pomocą terapeutyczną alpak!

Ośrodek „Wiosenna” współpracuje z Przystanią Nadbrzezie, której mieszkańcami są właśnie alpaki. Obcowanie z nimi, dzięki ich łagodnemu usposobieniu i sympatii, jaka od nich bije, jest niezwykle pomocne, nie tylko dla osób walczących z uzależnieniami, a także dla osób zmagających się z lękami, nerwicami czy depresją.

Myślę, że każdy właściciel zwierzaka (nawet domowego) potwierdzi, że obcowanie z czworonogiem uspokaja, wycisza i poprawia nastrój. :)

Dodatkowo ośrodek ten ułożony jest w malowniczym miejscu, gdzie zapewniony jest codzienny kontakt z naturą, prywatność i komfort. Poza tym bardzo szeroka kadra pracowników, do których należą specjaliści od uzależnień, psychiatrzy, psychoterapeuci, ale i lekarze kardiolodzy, sprawia, że można czuć się tam zaopiekowanym.Pamiętajcie, że w proszeniu o pomoc nie ma niczego złego. Dziś Wy dacie pomóc sobie, a innym razem wyciągniecie swoją dłoń, by pomóc komuś innemu. 

 

Wpis powstał we współpracy z Ośrodkiem Terapii „Wiosenna”

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz