Wiecie, że wszystkie akcje, które zachęcają do czytania są mi bliskie. Zuzanna z bloga Szufladopółka rozpoczyna naprawdę mocną akcję! :)


Działania akcji planowane są na najcieplejsze miesiące w roku. Akcja trwa od 1 czerwca do 23 września. Podsumowanie akcji nastąpi podczas Festiwalu Literatury Wielorzecze, który odbędzie się w dniach 23 -25 września 2017 roku.

Woluminy. Głos książki – nowa akcja społeczna!

Akcja Woluminy. Głos książki to inicjatywa mająca na celu promocję czytelnictwa. Podjęte w jej  ramach działania mają uświadomić społeczeństwu, że książka to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu oraz, że na czytanie zawsze znajdzie się czas – choćby czekając w kolejce do lekarza, czy jadąc środkiem komunikacji miejskiej. To szansa na dotarcie do osób, które być może nie odkryły jeszcze radości płynącej z czytania. My możemy to zmienić! :)

Do Akcji może dołączyć każdy, kto tylko ma ochotę! 

Ambasadorami/Uczestnikami Akcji są osoby, które dobrowolnie przyłączą się do przedsięwzięcia i wypełnią przypisane im zadania. Uczestnicy za swoje działania nie otrzymują wynagrodzenia, jednak dla najaktywniejszych przewidziane są książkowe upominki od wydawnictw, które są Partnerami Akcji! :)

Na potrzeby akcji Ambasadorom zostały przydzielone konkretne nazwy i role:

Superbohater/Sojusznik, czyli członek Drużyny Pogromców Nudy – każdy z uczestników, który odważy się czytać na głos w miejscu publicznym.

Pomocnik Superbohatera – działa po cichu, ale skutecznie. Pokazuje się z książką w miejscach publicznych, pozostałe zadania wypełnia tak, jak Superbohater, na którego zawsze może awansować, jeśli odważy się przeczytać na głos.

Promotor – działa z ukrycia. ;) Informuje o akcji na swoim blogu i w mediach społecznościowych oraz werbuje nowych Uczestników.

Podstawowe zadania Ambasadorów Akcji.

1. Czytaj w miejscu publicznym

Weź książkę i przeczytaj ją w miejscu publicznym –  w poczekalni u lekarza, w kolejce w sklepie, banku, na poczcie, urzędzie, jadąc środkiem komunikacji miejskiej. Wszędzie tam, gdzie widzisz znudzenie i zniecierpliwienie na twarzach ludzi. :)

2. Czytaj na głos

Taka jest idea akcji – ratunek dla osób, które nie wzięły ze sobą książki. Czekają na coś, strasznie się nudzą i wtedy pojawiasz się Ty – superbohater z tajemną bronią – książką. Możesz zacząć czytać od razu na głos albo zapytać ludzi czy mają na to ochotę, opowiadając trochę o akcji. Wszystko zależy od sytuacji. Nie musisz czytać długo, wystarczy krótki fragment, ważne, by przekazać ideę.

2a. Porady dla Pomocników, ewentualnie dla Superbohaterów (w kryzysowym momencie)

Jeśli jednak czytanie na głos będzie dla Ciebie problemem – są inne rozwiązania. Możesz mieć przy sobie kilka książek i zapytać innych czy chcą sobie chwilę poczytać. Poczytaj wszystkim lub jednej osobie, która siedzi akurat obok, może swoim dzieciom?:)

A czasem wystarczy, że po prostu pokażesz się z książką, co pewnie już robisz. :)

3. Czytaj książkę z listy wydawców

Do Ciebie należy wybór książki, którą chcesz podzielić się z innymi. Czytaj to, co lubisz, wtedy wydasz się bardziej autentyczny. Ważne jednak, by wybrana przez Ciebie książka została wydana przez jedno z partnerujących nam wydawnictw, to kwestia prawa autorskiego.

Autorzy książek mogą czytać swoje książki.

Możecie też bez ograniczeń korzystać z utworów znajdujących się w domenie publicznej: http://domenapubliczna.org/zasoby/

4. Zrób fotkę, nagraj filmik

Udokumentuj swoje działanie w ramach akcji. Zrób sobie selfie z książką lub poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia w trakcie czytania. Możesz też nagrać filmik, gdy czytasz.

4. Promuj 

Zamieść zdjęcie/filmik na swoich kanałach Social Media. Oznacz w poście Szufladopółkę i nie zapomnij o hastagach: koniecznie #głosksiążki, opcjonalnie #woluminy, #pogromcynudy #czytamjestembohaterem #pokonajnudeczytaj i podobne konfiguracje, jak coś Cię najdzie.

5. Napisz post na blogu

Zamieść relację z Twojego czytania na swoim blogu., jeżeli takiego posiadasz.

6. Zaproś innych

Możesz zachęcić ogólnie, a możesz rzucić wyzwanie znajomym, którzy według Ciebie też nadają się na Superbohaterów. :)


Przedstawiłam, według mnie, najważniejsze informacje. Jeżeli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w Akcji, dołącz do specjalnej grupy FB, albo napisz do pomysłodawczyni projektu na adres: szufladopółka@gmail.com. :)

Co sądzicie o tym pomyśle?:)

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz