Cyberprzemoc to stosowanie przemocy poprzez prześladowanie i zastraszanie z wykorzystaniem Internetu. Za pomocą poczty mailowej, SMS-ów czy stron internetowych.

Zaślepienie to thriller, w którym głównym tłem jest właśnie cyberprzestępczość.


Wyobraź sobie, że pewnego dnia na Twoją skrzynkę mailową trafia tajemniczo zatytułowany mail. Co prawda toniesz w nieprzeczytanej korespondencji mailowej, ale tytuł intryguje Cię na tyle, że od razu otwierasz wiadomość.

Okazuje się, że ktoś wysłał Ci pewne zdjęcie, na którym jesteś Ty. Na zdjęciu wykonujesz swoją pracę. Przypominasz sobie ten dzień i zdajesz sobie sprawę, że cała ta sytuacja miała miejsce dobre kilka lat temu. Nie wiesz, o co chodzi, ale z czasem dostajesz tych maili więcej. Tworzą one spustoszenie, nie tylko w Twojej głowie. Ktoś włamał się na Twój komputer i robi, co chce – w Twoim imieniu i w Twoim życiu.

To właśnie przytrafiło się Kristin, głównej bohaterce powieści Agi Lesiewicz Zaślepienie.

 

Zaślepienie – kiedy ktoś kradnie Ci życie.

Kristin to fotografka mieszkająca w Londynie. Od samego początku dowiadujemy się, że ma chłopaka Antona (szanowanego twórcę street artu) oraz dwa koty.

Gdy zaczyna dostawać tajemnicze maile, jej życie przewraca się do góry nogami.

Historię poznajemy z perspektywy Kristin, czyli wszystko przeżywamy razem z główną bohaterką i podążamy razem z nią jej tokiem myślenia. W pewnym momencie nie jesteśmy w stanie odróżnić tego, co faktycznie wydaje się niebezpieczeństwem czyhającym za rogiem, a co tylko nieszczęśliwym splotem okoliczności. 

Łatwo popaść w paranoję i stracić ostrość widzenia. Książka przez cały czas trzyma w napięciu. Czytelnik wraz z Kristin miota się między tym, co może być powiązane z tajemniczymi mailami, a co nie.

Jedno jest pewne: nikomu już nie można zaufać i każdy wydaje się podejrzanym. Dodatkowo Kristin musi zrobić rachunek sumienia: kto miałby powód, aby ją dręczyć i w ten sposób niszczyć jej życie?

 

Zaślepienie – cyberprzemoc jest wśród nas.

Cyberprzemoc pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku wraz z powstaniem Internetu. Jest negatywnym skutkiem istnienia Sieci. W końcu wszystko ma swoje plusy i minusy. Cyberprzemoc jest niestety bardzo popularną formą przemocy, szczególnie wśród młodych ludzi. W Internecie dużo łatwiej jest nękać i obrażać innych, ze względu na odległość, a także, szczególnie gdy wydaje nam się, że w Sieci możemy być anonimowi.

Brak konfrontacji twarzą w twarz powoduje, że stajemy się odważniejsi i chętniej głosimy nieprzemyślane sądy. Jeżeli nękanie ma charakter uporczywy, jak w przypadku historii Kristin, stalker ma poczucie władzy i wyższości nad ofiarą, a także po czasie i poczucie bezkarności – kiedy ofiara nie może w żaden sposób do niego dotrzeć.

Na szczęście cyberprzestępczość ma krótkie nogi. Haker hakerowi nierówny, ale zazwyczaj ci, którzy nękają innych w Sieci, to nie są hakerzy na miarę Kevina Mitnicka. Każdego prędzej czy później da się złapać. A kara za nękanie w sieci wynosi do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast jeżeli miała miejsce próba targnięcia na życie ofiary – to kara pozbawienia wolności wynosi do lat 10.

Jeżeli kiedykolwiek byłeś ofiarą cyberprzemocy, nie zastanawiaj się, tylko zgłoś sprawę na policję albo tutaj.

Zaślepienie – książka, która daje do myślenia.

Niby zwykły thriller, w którym wraz z głównym bohaterem próbujesz rozwiązać zagadkę. Niby banalna historia, bo może przydarzyć się każdemu i zdarza gdzieś na świecie, w zasadzie każdego dnia. ALE Zaślepienie to jedna z tych książek, których potrzebujemy.

Oprócz pierwiastka zaskoczenia i ciągłego napięcia pojawia się w książce poważny, realnie istniejący problem. Problem, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Traktujemy po macoszemu, mówiąc ktoś się wygłupia w sieci. Te wygłupy, nie raz już doprowadziły do tragedii. Te wygłupy mogą komuś zniszczyć życie. Bo cyberprzemoc wcale nie jest lepsza czy gorsza od innego rodzaju przemocy. Powinniśmy ją traktować tak samo poważnie. 

Szczególnie jeżeli dotyka nasze dzieci.

Dlatego brawa dla Agi Lesiewicz, która w Zaślepieniu, zdecydowała się poruszyć ten wrażliwy temat. Jeżeli ktoś na co dzień nie czyta o cyberprzemocy, nie interesuje się statystykami, to może w ten sposób, chłonąc ciekawy thriller, zastanowi się nad tym, jak bardzo nękanie w sieci może być zabójcze i szkodliwe dla nękanego. 

I miejmy nadzieję, że powstawać będzie coraz więcej powieści, książek i historii, w których tłem będzie społecznie ważny temat. Tego życzę Wam i tego życzę sobie.

 

Książka swoją premierę będzie miała 27 września.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwo Insignis

 

 

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz