Mamy czerwiec i być może właśnie teraz zastanawiasz się jaką ścieżkę rozwoju wybrać? Podszedłeś do matury, czekasz na wyniki, ale już teraz wymaga się od Ciebie podjęcia decyzji. Bardzo ważnej decyzji, która może zaważyć na Twoim życiu.

To, jaką decyzję podejmiesz, może zależeć od wielu czynników.


W dzisiejszym tekście chciałabym po pierwsze pokazać Ci, jakie masz możliwości, a po drugie podrzucić kilka zadań, które mogą pomóc Ci dokonać ostatecznego wyboru. :)

Tekst rozpoczyna akcję #CoPoMaturze, która trwa od 04.06.2018 do 24.06.2018, którą mam przyjemność prowadzić razem z Anią, która pisze świetnego bloga dla studentów! Akcja ma na celu pomóc tegorocznym maturzystom zadecydować o ich przyszłym życiu. Właśnie teraz uczniowie poszukują swojej drogi, a my możemy im w tym pomóc. Jak? Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Zasady są bardzo proste.

  1. W czasie trwania akcji dodaj na swojego bloga/na swój kanał (instagram, fanpage, facebook, youtube – to Ty decydujesz) wpis, w którym opowiesz o swoich pomaturalnych wyborach, rozterkach i ostatecznej decyzji oraz jej wpływie na twoje aktualne życie. Czy decyzja, którą podjąłeś, była słuszna? Czy kierunek, który skończyłeś, nadaje się dla każdego? Może z perspektywy czasu masz jakieś rady dla tegorocznych maturzystów? A może nie poszedłeś na studia i też uważasz, że to dobry wybór?
  2. Do akcji może dołączyć każda osoba posiadająca jakikolwiek kanał social media, która zdała maturę i chciałaby podzielić się swoim doświadczeniem.
  3. Oficjalny hasztag akcji to #CoPoMaturze – użyj go, kiedy będziesz wspominał o akcji.
  4. W swoim wpisie możesz użyć oficjalnego plakatu akcji. Plakaty na Social Media i na bloga dostępne tutaj.


Zdałem maturę – i co dalej? Jaką ścieżkę rozwoju wybrać?

Dalsza edukacja w postaci studiów

Ja wiem, że pierwsze co przychodzi Ci do głowy to studia – jest to najchętniej wybierana droga przed absolwentów szkół średnich, co spowodowało, że studia przestały być elitarne, a stały się masowe. Z jednej strony to dobrze – każdy ma okazję kształcić się w jakimś kierunku (może kierunku, który sobie wymarzył). Z drugiej jednak strony masowe kształcenie powoduje, że wielu studentów ma problem ze znalezieniem pracy w zawodzie, albo chociaż w miejscu, w którym wykorzystają zdobytą wiedzę ze studiów.

Pamiętaj więc, że jeżeli chcesz wybrać dalszą edukację w postaci studiów, powinieneś być pewien tego, co chcesz studiować i najlepiej także tego, co po studiach chcesz robić. Przynajmniej na ten moment Twojego życia. Dzięki temu już od początku swojej edukacji na studiach wyższych możesz działać i zdobywać doświadczenie w tym kierunku, w którym chcesz w przyszłości pracować.

Studia są dobrą drogą, jeżeli jesteś pewien tego, co będziesz robić w przyszłości. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest zmienny i może okazać się, że po czasie stwierdzisz, że to jednak nie jest coś czemu chcesz się poświęcić, albo coś innego bardziej Cię zafascynuje. Niech Cię to nie zadręcza. Rezygnacja ze studiów i rozpoczęcie nowych – to nic strasznego. Ważne jest wsłuchiwanie się w siebie. :)

 

Dalsza edukacja w postaci kursów zawodowych czy szkół policealnych

To bardzo dobra droga dla osób, które wiedzą, czego chcą i gdzie chcą pracować. To ścieżka rozwoju dla osób, które chcą szybko zdobyć tzw. fach w ręku i zacząć pracę. Kursy zawodowe czy nauka w szkole policealnej trwa krócej niż studia. Rozpoczęcie pracy jawi się więc dość bliską przyszłością.

Jest to też dobry kierunek dla osób, które nie do końca są pewne tego, co chciałyby robić w życiu. Na przykład taka Agnieszka, która chciałaby iść na kosmetologię, najpierw może wybrać się na kurs zawodowy, a następnie podjąć decyzję, czy to faktycznie jest to, o czym marzyła i może za rok już z pełną świadomością podjąć decyzję o studiach. A może okaże się, że sam kurs zawodowy będzie dla niej wystarczający, by na przykład zacząć pracę w salonie obok miejsca zamieszkania, albo by otworzyć własny salon kosmetyczny? To jedynie przykład, ale może dać Ci do myślenia.

Jeżeli planujesz dalszą edukację – oprócz studiów rozejrzyj się też za kursami i szkołami policealnymi. Niektóre z nich mogą okazać się dla Ciebie o wiele ciekawsze niż niejeden kierunek studiów.

 

Założenie własnej działalności

To nie jest popularna droga zawodowa, ale jednak dająca pewne możliwości. Po maturze, jeżeli masz pomysł i fundusze od razu możesz zakładać własną działalność gospodarczą – oczywiście, jeżeli do pracy, którą chcesz wykonywać, nie są konieczne studia wyższe. Może jesteś samoukiem? Może chcesz rozwijać swoją pasję, której żadne szkoły nie uczą? To może być dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że założenie własnej działalności to odpowiedzialna decyzja, która wiąże się z wieloma zobowiązaniami.

Niezależnie ile zarobisz, musisz opłacić obowiązujące składki i podatki. Dlatego, zanim podejmiesz taką decyzję – zrób porządny biznesplan i kosztorys, w którym uwzględnisz wszystkie potrzeby na start firmy, wszystkie koszta i realne zarobki. Dobrze jest też mieć zaplecze finansowe, w razie, gdyby firma na początku nie przynosiła zysków. A jeszcze lepiej gdy będziesz miał ugadanych klientów, zanim założysz swoją działalność.

 

Praca na etacie w Polsce i za granicą

Być może masz już dosyć szkolnictwa, a może uczyłeś się w technikum, albo w szkole zawodowej i planujesz szukać pracy w wyuczonym zawodzie – to także dobra decyzja, jeżeli jest wyłącznie Twoja i podjęta świadomie.

To doświadczenie zawodowe, jak i kompetencje miękkie sprawiają, że wiele nowo pojawiających się osób na rynku pracy – dostaje  w końcu pracę swoich marzeń. Jeżeli wiesz, że z tym, co masz i co udało Ci się już osiągnąć – znajdziesz odpowiednią dla siebie pracę (może wymarzoną?) – spróbuj. A może niekoniecznie wymarzoną, ale pierwszą, gdzieś w pobliżu Twoich zainteresowań, która wiesz, że może otworzyć Ci kolejne furtki…

Pamiętaj, że nauka po maturze to dobrowolny wybór i nie zawsze najlepszy. Bywa tak, że wielu studentów rzuca studia, bądź żałuje 5 lat spędzanych na Uczelni. Jeżeli czujesz, że to mogłaby być Twoja historia – szukaj pracy. 

 

Rozwój w zupełnie innym rozumieniu

Po maturze możesz rozwijać się w różnych kierunkach i w różny sposób. Drogi, które wyżej wymieniłam – nie są jedynymi, ale są najpopularniejszymi. Możesz zdecydować się na przykład na kurs językowy i szlifować wymarzony przez siebie język. Nauka (szczególnie mało popularnego języka) może zapewnić Ci dobrze płatną pracę, jeżeli tylko czujesz, że się w tym odnajdziesz. A może marzysz o podróżach? Świadome, samodzielne podróże również rozwijają i pozwalają znaleźć swoją drogę.

Być może marzą Ci się inne kursy wyjazdowe, a może masz jeszcze zupełnie inny pomysł na rozwój swoich pasji? Pamiętaj, że nie musisz patrzeć na innych. To ma być Twoja indywidualna droga. Droga, którą czujesz i którą Ty chcesz iść, a nie którą proponuje Ci ktoś z rodziny czy ze znajomych. Zresztą coś o tym wiem. Jeszcze w ramach akcji podzielę się z Tobą historią, a dokładnie wyborem, którego dokonałam po maturze pod presją innych i wcale nie skończyło się to dobrze. Tak, zanim ukończyłam socjologię – znalazłam się na zupełnie innych studiach. Opowiem Ci o moich pomaturalnych początkach.

 

Zupełnie nie wiem, co chcę robić w życiu

Bywa i tak, że mimo najszczerszych chęci, nie potrafimy zdecydować się na to, co chcielibyśmy robić w życiu. Pamiętam, że ja w czasie, gdy zdawałam egzamin dojrzałości, również miałam podobne wątpliwości. Nie do końca wiedziałam, która droga będzie dla mnie najlepsza. Przerażał mnie już sam fakt, że mam podjąć tak ważną decyzję, która będzie za mną chodzić latami. To było dla mnie zdecydowanie za wcześnie. Więc rozumiem, jeżeli dla Ciebie również jest. Mimo wszystko nie da rady zakopać się pod ziemię i przespać tego okresu. Jakąś decyzję trzeba podjąć – choćby miała to być decyzja przeczekania roku i poświęceniu tego czasu na poznanie siebie.

Chciałabym jednak zaproponować Ci kilka zadań, które być może pomogą Ci ukierunkować się na którąś drogę. Być może już jedno z nich da Ci pewien obraz tego, co chcesz robić w życiu/w swojej przyszłości, ale myślę, że dopiero połączenie wszystkich pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, szytego na miarę.

A jeżeli już dowiesz się, co chciałbyś robić w przyszłości – wtedy dużo łatwiej będzie Ci wybrać, jaką decyzję powinieneś teraz podjąć (studia, kursy zawodowe, staż, nauka języka), by zbliżyć się do swojego celu. :)

Mam nadzieję, że okażą się przydatne i chociaż trochę rozwieją Twoje wątpliwości.

#mlb2-922798.ml-form-embedContainer {
box-sizing: border-box;
display: table;
height: 100%;
margin: 0 auto;
position: static;
width: 100% !important;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer h4,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer p,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer span,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer button {
text-transform: none !important;
letter-spacing: normal !important;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper {
background-color: #f6f6f6;

border-width: 6px;
border-color: #e6e6e6;
border-radius: 4px;
border-style: solid;
box-sizing: border-box;
display: inline-block !important;
margin: 0;
padding: 0;
position: relative;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper.embedPopup,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper.embedDefault { width: 400px; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper.embedForm { max-width: 400px; width: 100%; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-align-left { text-align: left; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-align-center { text-align: center; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-align-default { display: table-cell !important; vertical-align: middle !important; text-align: center !important; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-align-right { text-align: right; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedHeader img {
border-top-left-radius: 4px;
border-top-right-radius: 4px;
height: auto;
width: 100%;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-successBody {
padding: 20px 20px 0 20px;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody.ml-form-embedBodyHorizontal {
padding-bottom: 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedContent,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-successBody .ml-form-successContent {
margin: 0 0 20px 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedContent h4,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-successBody .ml-form-successContent h4 {
color: #000000;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size: 30px;
font-weight: 400;
margin: 0 0 10px 0;
text-align: center;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedContent p,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-successBody .ml-form-successContent p {
color: #000000;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size: 14px;
font-weight: 400;
margin: 0 0 10px 0;
text-align: center;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedContent p a,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-successBody .ml-form-successContent p a {
color: #000000;
text-decoration: underline;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedContent p:last-child,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-successBody .ml-form-successContent p:last-child {
margin: 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody form {
margin: 0;
width: 100%;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-formContent,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow {
margin: 0 0 20px 0;
width: 100%;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-formContent.horozintalForm {
margin: 0;
padding: 0 0 20px 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow {
margin: 0 0 10px 0;
width: 100%;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow.ml-last-item {
margin: 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow.ml-formfieldHorizintal {
margin: 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow input {
background-color: #ffffff;
color: #333333;
border-color: #cccccc;
border-radius: 4px;
border-style: solid;
border-width: 1px;
font-size: 14px;
line-height: 20px;
padding: 10px 10px;
width: 100%;
box-sizing: border-box;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow input::-webkit-input-placeholder { color: #333333; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow input::-moz-placeholder { color: #333333; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow input:-ms-input-placeholder { color: #333333; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-fieldRow input:-moz-placeholder { color: #333333; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-horizontalRow {
height: 42px;
}
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-form-horizontalRow .ml-input-horizontal { width: 70%; float: left; }
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-form-horizontalRow .ml-button-horizontal { width: 30%; float: left; }
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-form-horizontalRow .horizontal-fields { box-sizing: border-box; float: left; padding-right: 10px; }
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-horizontalRow input {
color: #333333;
border-color: #cccccc;
border-radius: 4px;
border-style: solid;
border-width: 1px;
font-size: 14px;
line-height: 20px;
padding: 10px 10px;
width: 100%;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-horizontalRow button {
background-color: #000000;
border-color: #000000;
border-style: solid;
border-width: 1px;
border-radius: 4px;
box-shadow: none;
color: #ffffff !important;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size: 14px !important;
font-weight: 700;
line-height: 20px;
padding: 10px !important;
width: 100%;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-horizontalRow button:hover {
background-color: #333333;
border-color: #333333;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow input {
display: inline-block;
float: left;
margin: 1px 0 0 0;
opacity: 1;
visibility: visible;
appearance: checkbox;
-moz-appearance: checkbox;
-webkit-appearance: checkbox;
position: relative;
height: 14px;
width: 14px;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow .label-description {
color: #000000;
display: block;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size: 12px;
text-align: left;
padding-left: 25px;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow label {
font-weight: normal;
margin: 0;
padding: 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow label a {
color: #000000;
text-decoration: underline;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow label p {
color: #000000 !important;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif !important;
font-size: 12px !important;
line-height: 18px !important;
margin: 0 5px 0 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow label p:first-letter {
color: #000000 !important;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif !important;
font-size: 12px !important;
font-weight: normal !important;
line-height: 18px !important;
padding: 0 !important;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow label p:last-child {
margin: 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedSubmit {
margin: 0 0 20px 0;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedSubmit button {
background-color: #000000;
border: none;
border-radius: 4px;
box-shadow: none;
color: #ffffff !important;
font-family: 'Open Sans’, Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size: 14px !important;
font-weight: 700;
line-height: 20px;
padding: 10px !important;
width: 100%;
box-sizing: border-box;
}
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-embedSubmit button:hover {
background-color: #333333;
}
.ml-subscribe-close {
width: 30px;
height: 30px;
background: url(https://bucket.mlcdn.com/images/default/modal_close.png) no-repeat;
background-size: 30px;
cursor: pointer;
margin-top: -10px;
margin-right: -10px;
position: absolute;
top: 0;
right: 0;
}
.ml-error input {
background: url(https://bucket.mlcdn.com/images/default/error-icon.png) 98% center no-repeat #ffffff !important;
background-size: 24px 24px !important;
}
.ml-error .label-description {
color: #ff0000 !important;
}
.ml-error .label-description p {
color: #ff0000 !important;
}

#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow.ml-error .label-description p,
#mlb2-922798.ml-form-embedContainer .ml-form-embedWrapper .ml-form-embedBody .ml-form-checkboxRow.ml-error .label-description p:first-letter {
color: #ff0000 !important;
}
@media only screen and (max-width: 400px){
.ml-form-embedWrapper.embedDefault { width: 100%!important; }
.ml-form-formContent.horozintalForm { float: left!important; }
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-form-horizontalRow { height: auto!important; width: 100%!important; float: left!important; }
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-form-horizontalRow .ml-input-horizontal { width: 100%!important; }
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-form-horizontalRow .ml-input-horizontal > div { padding-right: 0px!important; padding-bottom: 10px; }
.ml-form-formContent.horozintalForm .ml-button-horizontal { width: 100%!important; }
}

function ml_webform_success_922798() {
var $ = ml_jQuery || jQuery;
$(’.ml-subscribe-form-922798 .row-success’).show();
$(’.ml-subscribe-form-922798 .row-form’).hide();
}

Zapraszam Cię także do dzisiejszego tekstu Ani, w którym Ania cudownie odpowiada (także ze swojego doświadczenia), na pytanie, które w tym momencie wielu maturzystów sobie zadaje, a brzmi ono oczywiście: jakie studia wybrać?

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz