Zastanawiałeś się kiedyś nad konotacją określeń altruista i egoista? Czy według Ciebie, te określenia są zero-jedynkowe? :)

Dziś chcę Ci pokazać, że niekoniecznie tak jest, a altruista to szlachetniejszy egoista. Przynajmniej w niektórych przypadkach.


Określenie egoista ma bardzo negatywną konotację. Kiedy określamy kogoś tym mianem, w głowie pojawia nam się myśl, że skoro egoista to zły człowiek, ktoś, kto myśli tylko o sobie, dąży po trupach do celu i nie interesuje go zdanie innych osób. 

Natomiast kiedy używamy określenia przeciwstawnego, jakim jest altruista, to myślimy, że to ktoś dobry, ktoś, kto potrafi spojrzeć dalej niż na czubek swojego nosa, czasem ktoś, kto poświęca się dla innych, służebny pomocnik.

I niby wszystko się zgadza. Podział wydaje się prosty i słuszny, a jednak gdyby się tak głębiej zastanowić, można dostrzec w tym podziale coś więcej. :)

Zdrowy egoizm

Egoizm niekoniecznie musi mieć zabarwienie negatywne. Zdrowy egoizm jest jak najbardziej potrzebny, a wręcz oczekiwany. Mówiąc o zdrowym egoizmie, mam na myśli sytuacje, w których nie zapominamy o sobie na rzecz innych osób. Zakładanie maski tlenowej w samolocie najpierw sobie, a potem dziecku, to nie tylko obowiązek, to także przejaw zdrowego egoizmu.

Bo kiedy sami będziemy zdrowi, będziemy mogli pomóc innym. Kiedy sami ze sobą będziemy czuli się dobrze, inni będą czuli się dobrze w naszym towarzystwie, a kiedy sami pokochamy siebie, dużo łatwiej będzie nam szczerze i czysto pokochać kogoś innego. 

I właśnie dlatego potrzebujemy tego zdrowego egoizmu. Nie zawsze musimy patrzeć na innych. Często powinniśmy zacząć od siebie i od swojego szczęścia, a dopiero potem rozdawać je innym, bo swoją drogą z czego je brać, czym się dzielić, jeżeli sami mamy jego deficyt?

Altruista to szlachetniejszy egoista

Przy czym zdrowy egoizm jest wielu z nas znany i rozumiany, ciekawa jestem, czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak to jest z altruistą?

Zazwyczaj podziwiamy takie pomocne osoby, wiemy, że świat bez nich były dużo czarniejszy, ale z drugiej strony, zdarza się, że oceniamy altruistów, jako osoby niemające swojego życia, męczennicy, którzy poświęcają się dla innych. Jednak czy słusznie?

Jako osoba, która uważa się za altruistę, lubi pomagać i chętnie to robi na milion różnych sposobów, wiele razy się nad tym zastanawiałam i nigdy nie mogłam zrozumieć głosu ludzi, którzy twierdzili, że  pomaganie jest bez sensu, nic nie przynosi, nic nie zmienia, a do tego człowiek pomagający tylko się męczy i nic z tego nie ma.

Ja widzę to inaczej.

Myślę, że wielu altruistów to zarazem egoiści. Skąd ten wniosek? Przyszło Wam kiedyś do głowy, że altruista pomaga nie tylko dlatego że chce zmienić świat na lepsze, ale także dlatego że czerpie radość z pomagania? To trochę tak jak z dawaniem prezentów. Wiele osób woli dawać prezenty niż je dostawać, bo czują się wtedy potrzebni i szczęśliwsi, że mogli kogoś obdarować i uszczęśliwić.

I czy to nie jest w pewien sposób szlachetny egoizm? :)

Pomagamy, bo nam sprawia to radość, bo my czujemy się szczęśliwi, bo my czujemy się z tym lepiej. W tym kontekście nie ma, bo on potrzebuje tej pomocy, tylko jest wyrażenie rozpoczynające się od ja.

Krótko więc podsumowując, w całej tej pomocy, nie zapominamy o sobie, a wręcz przeciwnie, myślimy o sobie. Myślimy o tym, jak będziemy czuli się z tym, że komuś pomogliśmy.


Oczywiście nie każdy altruista tak ma, a często powodów i czynników, dla których pomagamy i chcemy pomagać, jest wiele, ale myślę, że zanim oceni się kogoś, jako męczennika i kogoś, kto się poświęca (co z natury kojarzy się negatywnie, bo skoro się poświęca, to coś traci), warto przemyśleć sobie, czy jednak ta osoba nie robi tego w jakiś sposób dla siebie, dla swojego lepszego samopoczucia.

Czy ten powód pomocy jest gorszy? Zdecydowanie nie! Każdy powód, dla którego pomagamy innym, słabszym, czy potrzebującym jest dobry!

I bardzo bym chciała, żebyśmy szanowali tych, którzy chcą pomagać, zamiast ich oceniać.

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

2 komentarze

  1. […] Altruista to szlachetniejszy egoista […]

  2. Czym jest zdrowy egoizm? - Blaber 2 czerwca, 2022 at 5:30 pm

    […] Altruista to szlachetniejszy egoista […]

Comments are closed.