Socjolog – kim jest socjolog?

Górnolotne pytanie, prawda?:) A tutaj tak naprawdę chodzi jedynie o charakterystykę zawodu.


Kiedy mówiłam o tym, jakie pytania zadaje socjolog – pisaliście w komentarzach: mało!

Kiedy dzieliłam się z Wami, gdzie można pracować po socjologii i dlaczego obrałam ten kierunek, pisaliście: mało!

Więc dzisiaj będzie więcej. Kim jest socjolog? Czym charakteryzuje się ten zawód? Jednym słowem: socjolog, czyli kto?

Kim jest socjolog?

W poszukiwaniu informacji w sieci, zapewne natknęlibyście się na informację w stylu: socjolog to badacz procesów i zjawisk społecznych, który poznaje, jak funkcjonuje społeczeństwo.

Piękna, zgodna z prawdą definicja, ale czy to jest dla Was jasne i zrozumiałe? Zapewne nie do końca, więc postaram się wytłumaczyć Wam to jaśniej.

Warto sobie na początek uzmysłowić, że socjolog to zawód i nie-zawód jednocześnie. Już komplikuję, prawda?:) No, ale spójrz tylko.

Z jednej strony socjolog to zawód. Mówi się z wykształcenia jestem socjologiem.

Z drugiej jednak strony prawie nikt nie mówi pracuję jako socjolog, tak jak np. mówi się pracuję jako pielęgniarka. Rozumiesz tę różnicę?

Socjolog nie jest konkretnym zawodem jak pielęgniarka, ponieważ jest to profesja, która daje możliwość pracy w instytucjach badawczych, działach HR, w marketingu, na uczelniach itd. Innymi słowy: w różnych miejscach i na różnych stanowiskach!

Wykształcenie socjologiczne zwane jest przekrojowym. Na studiach zdobywamy kompetencje, które mogą przydać się na różnych pozycjach zawodowych, a w zależności od specjalizacji wybieramy tylko kierunek, czyli czy idziemy w stronę badań publicznych, czy na przykład mediów i reklamy.

To tak na początek. Teraz przejdźmy do szczegółowego opisu.

Socjolog – badacz procesów społecznych

Wyobraź sobie taką sytuację. Jest społeczeństwo. W nim możemy wyodrębnić grupy mniejsze, jak i większe. Większe np. województwa, kobiety po 30 roku życia, młodzież w Polsce, osoby czytające książki, albo mniejsze: rodzina, klasa 1b w szkole podstawowej nr 12, pracownicy prywatnej firmy XYZ.

W każdej z tych grup możemy zaobserwować pewne działania, zainteresowania, współprace, konflikty, sposób organizacji.

Czym zajmuje się socjolog? Bada wybrane grupy społeczne, czyli np. kobiety po 30 roku życia, albo pracowników firmy XYZ. Co to znaczy bada? Przystawia im stetoskop do klatki piersiowej?:)

No nie. Socjolog obserwuje relacje zachodzące w danej grupie, poznaje je i stara się zrozumieć, z czego one wynikają. Trochę jak psycholog, który próbuje wniknąć w głąb twojej duszy, aby dowiedzieć się, skąd wynikają twoje problemy. Socjolog wnika w duszę grupy, aby dowiedzieć się, skąd wynikają w niej pewne problemy, czy konflikty.

Po analizie i zdiagnozowaniu takiej grupy, badacz jest w stanie zaproponować rozwiązania, które mogłyby pomóc w naprawieniu np. relacji w grupie.

Czy socjolog zajmuje się badaniem tylko tych grup, które mają jakiś problem? Nie, chociaż przede wszystkim. W większości przypadków badamy grupę, w celu zdiagnozowania, gdzie leży problem w jej nieprawidłowym funkcjonowaniu.

Jednak socjolog może także badać zainteresowania danej grupy, może badać sposób organizacji danej grupy (do tego świetnym materiałem badawczym  byłby np. strajk kobiet).

Tego wszystkiego uczą na zajęciach.

Jednakże, aby być dobrym badaczem i obserwatorem tego, co dzieje się na świecie należy być obiektywnym i bezstronnym. Inaczej takie badanie nie jest rzetelne i staje się łatwe do podważenia.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się socjolog?

Zanim wybierze się studia socjologiczne, warto przemyśleć czy posiada się pewne predyspozycje, które są wręcz wymagane w tym zawodzie.

Przede wszystkim dobrym socjologiem może być tylko ten, kto interesuje się ludźmi, tym co nimi kieruje i zachodzącymi zmianami w społeczeństwie. Ciekawość świata jest nieunikniona – inaczej studia będą męczarnią.

Jeżeli lubisz poznawać, często zadajesz pytanie: dlaczego tak jest?, a dociekliwość to twoje drugie imię – nadasz się! :) Powierzchowne traktowanie spraw, życia i relacji – nie zrobi z Ciebie socjologa.

Jak już wcześniej wspomniałam obiektywność i bezstronność. Po tych dwóch cechach poznasz dobrego badacza.

Pamiętaj jednak, że człowiek jest tylko człowiekiem i ról w swoim życiu pełni dużo. Jedną z moich ról jest rola socjologa, ale czasem z nie wychodzę i jestem np. żoną, kobietą, albo czytelnikiem Twojego bloga i wtedy nie muszę być obiektywna i bezstronna, ponieważ wychodzę ze swojej roli zawodowej.

Mam nadzieję, że jest to jasne, dlatego jedynie sygnalizuję. :)

No i najważniejsze: socjologia wymaga regularnego dokształcania się, konieczności uzupełniania wiedzy i bycia na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. 

Dobry socjolog to socjolog z pasji, ponieważ gdy pasji zabraknie, zabraknie zainteresowania, dokształcania i regularnego poszerzania wiedzy. A to wiąże się z naturalną śmiercią tej profesji.

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz