Dzisiejszy post stworzony jest w ramach projektu Przerwij Krąg Milczenia – Blogerki Przeciwko Przemocy Psychicznej! – zorganizowanego przez niezrównaną Joannę z bloga Podróż we dwoje.


Kiedy Joasia napisała do mnie z propozycją wzięcia udziału w projekcie – nie musiała mnie w ogóle namawiać. Ważny temat, szczytny cel, a do tego bardzo lubię bloga Joasi, zresztą miałyśmy okazję poznać się na żywo i Joanna jest naprawdę wspaniałą dziewczyną! :)

Wszystkie znaki na niebie wskazywały, że muszę dołączyć do akcji. Na ten moment, pojawił się dopiero pierwszy post, który stworzyła organizatorka. Jest on zarazem postem zapowiadającym akcję, ale mówi także między innymi o różnicy między przemocą psychiczną, a stalkingiem.

Oprócz mnie udział weźmie także kilka innych blogerek, a każda z nich będzie poruszać zupełnie inny temat dotyczący przemocy psychicznej w związku. Swoją chęć uczestniczenia zapowiedziały już:

Dzisiaj jednak przypada moja kolej, a temat, jaki wam przedstawię to charakterystyka oprawcy.

Przemoc w związku

Przede wszystkim chciałabym, abyście mieli na uwadze, że przemoc psychiczna, jak i fizyczna nie powinna być przez was w żaden sposób tolerowana. Niezależnie ile lat jesteście w danym związku, czy jesteście już małżeństwem, macie dzieci, psa i kota – nic nie jest warte tego, abyście pozwalali się wykańczać przez drugą osobę. Niezależnie jakiej płci jesteście, możecie być tak samo narażeni na przemoc fizyczną, jak i psychiczną, stosowaną przez swojego partnera i nie powinniście się na to zgadzać.

To nie jest wasza wina, że ktoś nie radzi sobie ze sobą i wyżywa się na was. Możecie temu przeciwdziałać i powiedzieć STOP!

Charakterystyka sprawcy przemocy emocjonalnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że oprawcy są mistrzami kamuflażu. Naruszają prawa moralne, nie naruszając prawa karnego i dlatego wydaje im się, że są bezkarni i mogą robić, co tylko zechcą. Powszechnie wydaje się, że oprawcę nie jest trudno zidentyfikować. Krzyczy na swojego partnera, nie szanuje go, obraża, poniża, nie kontroluje swojego zachowania przy innych. Niestety. Nie zawsze tak to wygląda. Coraz częściej dramat odbywa się w 4 ścianach, a potencjalny oprawca na zewnątrz gra rolę idealnego partnera.

Jakimi zachowaniami charakteryzuje się oprawca emocjonalny na zewnątrz?

 1. W otoczeniu innych ludzi bardzo często zakłada maskę normalności – opiekuńczego, martwiącego się partnera.
 2. Wykazuje się wysokim stopniem inteligencji, dlatego wie, jak i kiedy udawać empatię.
 3. Często piastuje wysokie stanowisko zaufania publicznego, co powoduje, że nikt nie może uwierzyć w jego zachowanie.
 4. Przemoc psychiczna odbywa się zawsze w 4 ścianach, a dzięki umiejętności kamuflażu nie wiele osób jest w stanie uwierzyć ofierze w to, co ona aktualnie przechodzi.
 5. W oczach innych oprawca jest czarujący, dowcipny, przykładny, rozmowny. Wręcz idealny.
 6. Często to oprawca pierwszy idzie z ofiarą do lekarza czy psychologa – gdzie udaje zmartwienie i mówi o psychicznej chorobie  partnera.
 7. W towarzystwie jest dla ofiary czuły i wspaniałomyślny.
 8. Wszystko robi na pokaz, aby zacierać za sobą ślady.
 9. Przynosi kwiaty do szpitala i własnoręcznie ugotowany obiad.

Jakimi zachowaniami charakteryzuje się oprawca emocjonalny wobec ofiary?

 1. Uważa, że ma prawo do wszystkiego.
 2. Żony i dzieci często nie traktuje jak rodziny, a jak obcych ludzi.
 3. Zastrasza ofiarę.
 4. Jego zdaniem, jeżeli ktoś daje się wykorzystywać to jego wina.
 5. Wmawia ofierze, że jest nic niewarta i nie poradzi sobie w życiu bez niego. Często wmawia także choroby psychiczne swoim ofiarom.
 6. Krytykuje ofiarę na każdym kroku.
 7. Uważa, że lepiej wykorzystywać niż być wykorzystywanym.
 8. Jego zdaniem, jego potrzeby są najważniejsze.
 9. Lubi kontrolować.
 10. Wydaje polecenia.
 11. Nie przyjmuje argumentów drugiej strony, co wiążę się z tym, że nie liczy się ze zdaniem innych.
 12. Uważa, że jest we wszystkim najlepszy i najmądrzejszy.
 13. Jego zdaniem cierpią tylko ci, którzy sobie na to zasłużyli.
 14. Obarcza winą.
 15. Trafnie dokonuje oceny sytuacji interpersonalnych.
 16. Uzależnia od siebie ofiarę.
 17. Obniża poczucie własnej wartości ofiary.
 18. Wykorzystuję swoją ofiarę.

Takich zachowań, jest o wiele więcej, ale mam nadzieję, że mniej więcej rozrysowałam wam, jak to wygląda i jak łatwo można się pomylić. Dlatego, jeżeli ktoś mówi Ci, że przechodzi w domu piekło, a Ty nie możesz w to uwierzyć, zastanów się. Bo to, co widzimy na zewnątrz, nie zawsze pokrywa się z tym, co dzieje się w środku.

Przemoc psychiczna wykańcza ofiarę. Czasem do tego stopnia, że musi ona prosić o pomoc i udać się do psychologa. Rany wewnętrzne, często są dużo bardziej groźne i bolesne niż rany fizyczne. I przede wszystkim nie goją się tak szybko, a blizny zostają do końca życia.

Dlatego, jeżeli możesz pomóc komuś w takiej sytuacji, w ogóle się nie zastanawiaj!

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli w związku jesteś ofiarą przemocy albo znasz kogoś, kto jest taką ofiarą, powiedz mu o różnorodnych formach pomocy. Najpopularniejsza jest:

 • Niebieska Lini(22 668-70-00), czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Za pomocą Niebieskiej Linii ofiara może porozmawiać z psychologiem. Oprócz rozmowy dostanie ona także adres najbliższej placówki od miejsca zamieszkania, gdzie może starać się o pomoc.
 • Możecie także odezwać się do Asi na adres poradniaonline.kontakt@gmail.com. Joanna jest psychologiem i chętnie udzieli wam anonimowej, darmowej konsultacji.

oprawca

Jeżeli natomiast chcesz dołączyć do akcji i przerwać krąg milczenia napisz do Joanny i zmierz się z tematem!


Podobne posty, które pojawiły się na blogu:

Niepłodność to (nie) wstyd!

Męskie nawyki, które doprowadzają do szału

Lubię Cię

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz