Kilka osób z Was pytało mnie, o co chodzi z tym całym Eko Challlenger. Co to jest, po co powstało i dlaczego.

Dziś rozwieję Wasze wątpliwości.


Eko Challenger to projekt zainicjowany przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą w Zakopanem w ramach programu Nasze Powietrze Krakowskiego Alarmu Smogowego i został on dofinansowany ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej, w ramach projektu zintegrowanego LIFE Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze. 

Eko Challenger to zbiór działań społecznych, inicjatyw i projektów, których celem jest integracja, edukacja, przepływ informacji, kreowanie proekologicznych i prozdrowotnych postaw, a także motywowanie do działań wpływających na środowisko. Misją projektu jest minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, ochrona przyrody, ale i ekologiczny styl życia ze szczególnym uwzględnieniem tematyki smogu i rozwiązań służących poprawie jakości powietrza.

W ramach pierwszego spotkania Eko Challenger zaproszonych zostało 15 osób. Kilku blogerów, dziennikarzy oraz osób zajmujących się ekologią, zdrowiem i środowiskiem naturalnym.

Ja miałam to szczęście, że zostałam zaproszona na wyżej wspomniane spotkanie i mogłam poszerzyć swoją wiedzą dotyczącą przede wszystkim smogu i jakości powietrza, ale także dzięki świetnej organizacji starczyło czasu, aby poznać Zakopane oczami jej mieszkańców, a także wziąć udział w Treningu Naturalnym, który jest jedną z zakopiańskich inicjatyw.

Chcecie poczytać o Zakopanem i o Treningu Naturalnym nieco więcej? Kliknijcie, na podkreślenia.Ekologia, a społeczeństwo

Sama nie wiem, czy powinnam Was przekonywać, że dbanie o środowisko, ochrona przyrody i ekologiczny styl życia to coś, co dotyczy każdego z nas osobna, ale i zarazem społeczeństwa szeroko pojmowanego. Wydaje mi się to bardzo oczywiste.

W czasach, w których teraz żyjemy, zakopani tonami plastiku, zagraceni niepotrzebnymi śmieciami, w czasach konsumpcjonizmu i w czasach, w których najsilniej odczuwamy skutki palenia śmieci w naszych piecach; w czasach, kiedy nie mamy czym oddychać, i to niestety nie w przenośni – nasze codzienne nawyki i zachowania, a także zdrowe praktyki, które jesteśmy w stanie sami wprowadzić do swojego życia, są na wagę złota. Tak, być może są jedynie zalążkiem czegoś większego, ale od kogo mamy zacząć zmianę, jak nie od samych siebie? Jeżeli sami zmienimy swoje złe nawyki, kolejnym etapem może być nauczanie i uświadamianie innych. Piękna misja, prawda?

Może pomyślisz: nie mam domku, nie palę w kominku, nie ogrzewam pomieszczenia żadnym piecem, więc mnie ten problem bezpośrednio nie dotyczy. To nie ja truję mieszkańców.

Połowicznie masz rację.

Może bezpośrednio nie emitujesz szkodliwych spalin do środowiska, ale masz wybór. Wybierając na przykład hotel, w którym wykupisz nocleg – możesz wybrać ten proekologiczny, albo olać sprawę i nie zwracać na to uwagi. Wtedy jednak, w pośredni sposób przykładasz rękę do tego, co dzieje się na naszej planecie. Dlatego w Zakopanem powstał projekt Eco Zakopane, czyli regionalna certyfikacja promująca ekologiczne rozwiązania w turystyce, aby turystom było dużo łatwiej dokonać takiego proekologicznego wyboru. Inaczej mówiąc wszystkie obiekty hotelarskie w Zakopanem, które spełniają kryteria wysokiej jakości ochrony środowiska, myślą przyszłościowo i są odpowiedzialne społecznie – otrzymują certyfikat Eco Zakopane.

Wystarczy, że wybierając nocleg, zwrócisz uwagę na stronie internetowej hotelu, czy zapytasz telefonicznie, czy dany obiekt, ma taki certyfikat. Jeżeli tak, możesz być pewien, że nie przykładasz w żaden sposób ręki do zanieczyszczenia środowiska.

Pamiętaj jednak także, że samo ogrzewanie i palenie w piecu to tylko wierzchołek góry lodowej. Proekologiczne zachowania to dużo, dużo więcej. To jak najmniejsze generowanie plastiku, który bardzo długo rozkłada się na Ziemi, to także życie less waste, wybieranie świadomie, niekupowanie w nadmiarze, ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem, wybieranie ekologicznych produktów żywnościowych i kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. To także ograniczanie zużycia wody, segregacja domowych odpadów, używanie energooszczędnego sprzętu AGD, czy zrezygnowanie z samochodu na rzecz na przykład roweru, albo miejskiej komunikacji. Mogłabym tak wymieniać i wymieniać, więc… czy faktycznie nie masz bezpośredniego wpływu na naszą Ziemię? 

Kto z nas jest niewinny, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ja też swoje za uszami mam. Nie jestem idealna. Popełniam błędy, ale coraz większa świadomość powoduje, że robię wszystko, co mogę i wystrzegam się ich jak ognia. Nawet jeśli czasem zamyślę się i nie zakręcę wody podczas mycia zębów, kolejnych 15 razy o tym nie zapomnę, bo mam to gdzieś cały czas z tyłu głowy, żeby ograniczać zużycie wody. Po prostu wiem, że muszę to zrobić.

Dla siebie i dla społeczeństwa. Bo są rzeczy dużo ważniejsze niż codzienna wygoda…


zakopane


Smog – po co to całe zamieszanie?

Być może zastanawiacie się, co to w ogóle jest smog? Smog to połączenie dymu i mgły. Dymu, czyli zanieczyszczonego powietrza wskutek działalności człowieka oraz mgły, zjawiska naturalnego, polegającej na kondensacji pary wodnej w powietrzu.

Czy naprawdę jest tak źle?

  • Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej,
  • Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku,
  • Największy problem mamy z zanieczyszczeniem pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzopirenem (to on w dużych ilościach dostając się do naszych płuc, powoduje nowotwory).

3367 tyle papierosów w ciągu roku wypalamy, oddychając zakopiańskim powietrzem, więc… jak może być dobrze? Czy dalej warto ignorować temat smogu w Polsce?


 


Smog, a zdrowie

Smog może powodować wiele chorób, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Często zastanawiamy się, dlaczego chorujemy na raka, skąd on się bierze? Dlaczego XXI wiek to choroba niepłodności i depresja? Oczywiście powodów może być wiele, ale jednym z nich i warto o tym wiedzieć, może być smog.

Nie chcę Was straszyć, bo nie o to mi chodzi, ale podrzucę dwie grafiki, bo lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć.


 Jak chronić się przed smogiem?

Skoro ten problem realnie nas już dotyczy, wiemy, co należy zrobić, aby w dłuższej perspektywie poprawić jakość tego powietrza (być bardziej eko), ale jak teraz, tu, dzisiaj chronić się przed smogiem? Przychodzę z odpowiedzią.

1.Nie uprawiać sportu na zewnątrz, jeżeli nie ma takiej konieczności. Wiem, to smutne, ale podczas wysiłku fizycznego oddychamy głębiej i wdychamy spaliny oraz dym jeszcze mocniej do wnętrza naszych płuc.

2. Kiedy widzisz na niebie smog, nie wychodź na spacer, a tym bardziej nie zabieraj ze sobą dziecka.

3. Zainwestuj w odpylacz/oczyszczacz powietrza.

4. Podczas smogu nie wietrz mieszkania.

5. Zainwestuj w maseczkę przeciwsmogową. Uważaj jednak na podróbki. Wiele firm wyczaiło klimat zapotrzebowania i produkują tanie maseczki, które w żaden sposób nie chronią przed szkodliwymi substancjami. Wybieraj więc mądrze.


 


Wszystkie informacje, które Wam tutaj przekazuje, a także grafiki, otrzymaliśmy na warsztatach antysmogowych, które prowadzili: Marek Józefiak z Greenpeace Polska oraz Jola Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Zdjęcia z warsztatów zostały wykonane przez TatraFoto.

Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące smogu. Jakie macie do niego podejście? Robicie coś dla ochrony środowiska, czy nie zdawaliście sobie sprawy z problemu?

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz