Już w starożytności zapach był nośnikiem wielu informacji kulturowych, psychologicznych, ale przede wszystkim społecznych. Już wtedy woń była wyróżnikiem przynależności do konkretnej wspólnoty, zdradzała pozycję społeczną, a także zajęcie, jakim dana osoba się parała. 

Kiedy pojawiły się perfumy damskie czy męskie, ról jakie w życiu człowieka pełnił zapach, pojawiło się jeszcze więcej.


Zapach towarzyszy człowiekowi od zawsze. Wonne zapachy były istotnym elementem obrzędów religijnych, ceremonii: narodzin, zaślubin, pochówków, rytuałów zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Z czasem coraz bardziej konsumenci byli uwrażliwiani na obecność zapachów w swoim otoczeniu, nie tylko poprzez perfumy damskie, czy męskie, ale także poprzez inne przedmioty codziennego użytku: świece zapachowe, pachnące gumki do ścierania, długopisy, pachnący papier toaletowy czy pachnące prezerwatywy.

Zapach zaczął pojawiać się wszędzie i zaprosiliśmy go do każdej części swojego życia. Niektóre biura podróży organizują nawet „aromatyczne wycieczki”, a marketing zapachowy cieszy się coraz większą popularnością. 

To znak, że dzisiaj zapach doceniamy bardziej niż kiedykolwiek i chcemy nie tylko się nim otaczać, ale także lepiej go zrozumieć.

 

Role, jakie zapachy pełnią w naszym życiu:

 

*budowanie wizerunku,

*podkreślanie swojej osobowości i swojej indywidualności, wyrażanie siebie,

*ale zarazem podkreślanie przynależności do pewnej grupy społecznej,

*wpływanie na relacje między nami, a innymi osobami,

*podkręcanie swojej atrakcyjności,

*poprawienie nastroju,

*komunikowanie się z otoczeniem (zapachy są w stanie wiele o nas powiedzieć),

*dodanie czegoś niezwykłego do codzienności,

*perfumy to dla człowieka pewien rodzaj stroju, uzupełnienie, wykończenie stylizacji.

 

Zapachy indywidualnego wyboru – co mówią o nas nasze perfumy

Zapach indywidualnego wyboru czyli między innymi perfumy, jakie dla siebie wybieramy, czy jakimi zapachami otaczamy się na co dzień, jest równie ważnym nośnikiem informacji. Ten wybór wpływa na nasz nastrój, na naszą psychikę, ale także na to, jak jesteśmy odbierani przez innych.

Poza tym zapachy, którymi się otaczamy przez całe swoje życie, mogą budzić w nas nieuświadomione skojarzenia. Bowiem wiele zapachów z naszego życia zapamiętujemy poza naszą świadomością. Dlatego też węchowe wspomnienia, które czasem się w nas budzą, potrafią nas bardzo mocno zaskoczyć.

Jestem pewna, że nieraz mieliście takie sytuacje, w których poczuliście jakiś zapach i nagle wspomnienia sprzed lat stanęły Wam przed oczami. Ja uwielbiam te momenty!

I to zazwyczaj właśnie perfumy powodują we mnie taką nostalgię i powrót do przeszłości. 

Za pomocą zapachów dużo łatwiej wrócić mi wspomnieniami do konkretnych sytuacji i do emocji, jakie mi wtedy towarzyszyły. Perfumy damskie w mojej codzienności

Odkąd zaczęłam używać perfum damskich (jako nastolatka), często je zmieniam. Kiedyś bardziej z ciekawości/potrzeby zmiany, dzisiaj robię to już bardziej celowo. W mojej łazience zawsze znajduje się kilka różnych zapachów. W zależności od pory roku, od nastroju, od etapu życia, na którym jestem, przemawia do mnie inny zapach. Nie mam jednej ulubionej marki, czy jednego konkretnego, ulubionego zapachu, do którego ciągle wracam.

Kiedyś lubiłam tylko owocowe perfumy damskie, z wiekiem przerzuciłam się na bardziej kwiatowe, dziś mocno przemawiają też do mnie orientalne i unisex. Nie zamykam się. Męskie zapachy również coraz częściej cieszą się moim zainteresowaniem. Znam kobiety, które używają tylko męskich perfum. Zapachy coraz częściej wychodzą poza podział na płeć – i to jest super!

Wielu z nas nie docenia zmysłu powonienia, a dzisiaj bywa że wybór konkretnej marki perfum to informacja dla innych o naszej przynależności do danej grupy społecznej, czy nawet wyznawanej ideologii. 

Dlatego każdy wybór ma znaczenie. :)


A czym dla Was jest skropienie się ulubionymi perfumami? To codzienny rytuał poprawiający nastrój, czy może jednak coś więcej?

 

Wpis powstał we współpracy z Ceneo

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

Zostaw komentarz