Tak jak coraz więcej osób zaczyna lubić swoją wrażliwość, tak coraz więcej introwertyków zaczyna spoglądać na siebie łaskawszym okiem. Czym charakteryzuje się introwertyczna natura i za co można ją polubić? Spójrz.


Nigdy nie miałam wątpliwości, że jestem introwertyczką. Jednak zdarzało się, że wiele razy zazdrościłam ekstrawertykom tego, jak dobrze czują się w grupie obcych osób, jak potrafią brylować w towarzystwie i jak łatwo przychodzi im sypanie pomysłami w pracy kreatywnej w dużej grupie osób.

Jednak dopiero w dorosłości zaczęłam ten temat zgłębiać. Wtedy zrozumiałam, że nie jest gorsza, tylko po prostu inna. A moja introwertyczna natura ma wiele zalet, które zaczęłam w sobie rozwijać i … pokochałam je! :)

Jak oswoić swoją introwertyczną naturę?

Jeśli masz już pewność, że jesteś introwertykiem, warto zainteresować się, jakimi dokładnie cechami charakteryzują się osoby „intro”. I tym samym sprawdzić, jakie mocne strony możesz zacząć w sobie rozwijać. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy introwertycy są tacy sami! Oczywiście jest pewien zestaw cech, które przypisuje się „intro”, ale zawsze będziemy się różnić od siebie. I czasami niektóre cechy przypisywanie osobom introwertycznym, nie będą Cię opisywać. To jest absolutnie normalne.

Jak już dowiesz się, jakie cechy związane są z introwertycznością – koniecznie sprawdź, które z tych cech opisują Ciebie. Ta samoświadomość pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie, swoje zachowania, swoje przekonania i wybory. Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na siebie łaskawszym okiem, z większym zrozumieniem.

Pamiętaj też, że temperament jaki w Tobie drzemie (introwertyczność)  nie jest jeszcze całkowitym wyznacznikiem tego, jakim masz być. Nad wieloma cechami można pracować (zarówno tymi mocnymi, jak i słabszymi). I bardzo Ci to polecam!

Rozwijaj swoje mocne strony, zalety, pozytywne cechy, jakie posiadają introwertycy, ale zarazem zwróć uwagę na swoje słabe strony, utrudnienia, jakie się pojawiają – i zastanów się, jak bardzo przeszkadzają Ci one w codziennym życiu? Tym, które uznasz za bardzo blokujące, warto poświęcić nieco czasu i popracować nad nimi.

Właśnie w ten sposób oswoisz swoją introwertyczną naturę!

  1. Dowiedz się, jakie cechy związane są z introwertycznością.
  2. Sprawdź, które z tych cech Ty przejawiasz (zarówno te mocne, jak i te słabe).
  3. Pracuj nad tymi, które uważasz za ważne.

Jesteś introwertykiem? Zainteresuj się moimi e-bookami:

„Introwertyk w sieci” oraz „Introwertyk w biznesie online”. 

Introwertyczna natura – co ją cechuje?

Introwertycy posiadają szeroki zestaw cech, które w jakiś sposób ich opisują.

Do najbardziej popularnych należą: kierowanie się ku swojemu wnętrzu, małomówność w gronie nieznanych sobie osób, utrata energii w dużych skupiskach ludzi, gdzie jest hałas i dużo bodźców zewnętrznych, ładowanie baterii energetycznych w samotności, skupienie się na sobie (co za tym idzie lepsza wiedza o sobie samym). Introwertycy często są domatorami, mają tylko kilka bliskich przyjaźni. Co prawda lubią ludzi, ale rzadko dla kogo są otwartą księgą. Międzyludzkich kontaktów potrzebują nieco mniej niż inni.

Introwertycy cenią sobie także samotność, wysyłanie SMS-ów, zamiast rozmów telefonicznych, czy spokojne formy spędzania czasu wolnego, takie jak: czytanie książek, słuchanie muzyki, pisanie, czy chodzenie na spacery.

Jeżeli chodzi o pracę, introwertycy również mają wiele zalet, które pozwalają im rozwijać się zawodowo na różnych płaszczyznach. O tych mocnych i słabych stronach introwertyków w pracy (z dużym naciskiem na biznes online) opowiadam w moim e-booku „Introwertyk w biznesie online”. Jeśli jesteś zainteresowany, zapisz się na listę powyżej. E-booki w maju pojawią się w sprzedaży!


Szukasz innych tekstów o introwertykach:

Czy introwertyk może być z ekstrawertykiem?

Żonglowanie zadaniami będąc introwertykiem

 

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu