Budowanie relacji, szczególnie miłosnej, nie należy do najprostszych rzeczy na świecie. Jeśli czujesz się introwertykiem, tym bardziej możesz mieć poczucie, że znalezienie partnera wymaga pewnych społecznych umiejętności. Często też osoby „intro” zastanawiają się: czy introwertyk może być z ekstrawertykiem? I na to pytanie dzisiaj Ci odpowiem.


Na wstępie zaznaczam, że sama przez większość mojego życia byłam przekonana, że jeśli kiedykolwiek znajdę miłość, stanie się to za pośrednictwem internetu, bowiem inaczej, zapewne trudno będzie mi się otworzyć. Los chciał, że jednak większość moich związków (które przetrwały dłużej niż 2 tygodnie:P) zbudowałam od samego początku poza siecią. Co więcej, mojego męża poznałam na mieście przed dyskoteką! Zaskakujące, jak na introwertyka, prawda? :)

 

Czy introwertyk może być z ekstrawertykiem?

Jeśli introwertyk często wychodzi z domowych pieleszy, jest duża szansa, że zawrze wiele nowych, satysfakcjonujących go relacji. Jest też duża szansa, że większość tych relacji może być zawarta z ekstrawertykami. To oni, mając w sobie mniej zawstydzenia czy nieśmiałości, rozpoczynają konwersację, inicjują pierwszy kontakt i budują relacje.

Tak poniekąd jest ze mną i moim mężem. Poznaliśmy się, dzięki naszym wspólnym znajomym. Jednak otwartość i pewność siebie mojego męża, sprawiła, że i mi było dużo łatwiej otworzyć się już na samym początku znajomości. Czy mój mąż jest ekstrawertykiem? Dokładnie tak! Dlatego dziś opowiem Ci, z mojego doświadczenia, czy introwertyk może być z ekstrawertykiem.

No dobra, skoro wzięliśmy z B. ślub, to już pewnie wiesz, że tak, zdecydowanie taki układ ma rację bytu, ale pozwól, że powiem Ci jeszcze jakie są plusy, a jakie minusy takiego miłosnego połączenia.

 

Introwertyk z ekstrawertykiem – szanse

Kiedy w parę łączy się introwertyk z ekstrawertykiem (niezależnie w jakiej konfiguracji), dzieje się magia pod wieloma względami.

1. Mogą się uczyć od siebie nawzajem. Introwertyk może uczyć zwolnienia w tym szybko pędzącym świecie. Ale także nastawienia na głębokie relacje, czy spokoju. Dodatkowo pokaże, jak docenić magię domowego ogniska. Natomiast pełen wigoru ekstrawertyk ma do zaoferowania co innego. Może pokazać, że czasem praca pod presją czasu daje lepsze wyniki, czy że można cudownie spędzać czas poza domem i odpoczywać w otoczeniu bliskich osób.

2. Ekstrawertyk pomaga introwertykowi odnaleźć się w społecznych sytuacjach. Nie żartuję! To dzięki mojemu mężowi częściej wychodzę do ludzi. Zawieram z sukcesem nowe relacje (szczególnie poza internetem) i lepiej odnajduję się w nowej, nieznanej mi grupie. To wszystko dzięki jego wsparciu.

3. Dzięki temu, że jesteście różni możecie wzajemnie motywować się do wychodzenia ze swojej strefy komfortu.

4. Odrębności osobowościowe sprawiają też, że na wiele problemów, wyzwań, czy nawet codziennych sytuacji, jesteście w stanie spojrzeć inaczej. To daje pole do dyskusji, poszerzania swoich horyzontów i większej akceptacji dla odmienności.

 

Introwertyk z ekstrawertykiem – wyzwania

Jeśli introwertyk wchodzi w głębszą relację z ekstrawertykiem, pojawiają się także swoiste wyzwania. Między innymi:

1. Różnice charakterów mogą powodować spięcia. Jeśli introwertyk potrzebuje ciszy, samotności i spokoju, a w tym samym czasie ekstrawertyk ma ochotę rozmawiać, czy głośno słuchać muzyki – pojawia się konflikt. W takiej relacji, może ciut częściej, niż w innych, trzeba szukać konsensusu.

2. Akceptacja odmienności w zachowaniu, sposobie bycia i spędzania czasu wolnego tej drugiej osoby, może być trudna.

3. W takiej relacji mogą pojawiać się próby zmieniania siebie nawzajem pod oczekiwania drugiej osoby.

4. Introwertyk może być przygnieciony duża ilością znajomych ekstrawertyka i odwrotnie. Ekstrawertyk może mieć poczucie, że introwertyk jest samolubny i nie lubi ludzi (co często nie jest prawdą!).

Jeżeli interesuje Cię temat introwertyzmu, koniecznie sprawdź moje e-booki: Introwertyk w sieci i Introwertyk w biznesie online. 

 

Możesz też posłuchać wywiadu, którego udzieliłam na instagramie. Między innymi poruszam w nim temat właśnie introwertyczności w biznesie online. :)

______

Chcesz przeczytać więcej artykułów o introwertykach?

Żonglowanie zadaniami będąc introwertykiem

Prezent na Walentynki dla introwertyka

Poznaj mój podcast

„W głąb siebie” – Dagmara Sobczak

Przejdź do podcastu

4 komentarze

 1. Monika Kudryk 19 marca, 2022 at 11:06 am

  Niesamowite są historie poznania się ludzi. Ja kiedy liczyłam na to, że kogoś poznam oczywiście nic takiego się nie zadziało. A kiedy o tym nawet nie pomyślałam to poznałam kogoś 😄 Tak było z moją pierwszą miłością – szłam na urodziny koleżanki z liceum, moja inna koleżanka szła ze swoim kumplem. I ten chłopak został moim chłopakiem 😄😄😄 Z natury jestem introwertyczna, jestem w związku z introwertykiem. Da się żyć 👍

  • Dagmara Sobczak 19 marca, 2022 at 12:36 pm

   Ja miałam to samo! Im bardziej chciałam kogoś poznać, tym było gorzej. Dopiero jak odpuściłam, zaczęłam przyciągać fajnych ludzi. :)

   Dwóch introwertyków – też ciekawe połączenie. :)

 2. […] Czy introwertyk może być z ekstrawertykiem? […]

 3. […] Czy introwertyk może być z ekstrawertykiem? […]

Comments are closed.